Թեեւ նախագահական նստավայրից դուրս գալուց հետո Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հավաքվածներին կոչ էր արել գնալ իրենց գործերին, բայց մարդկանց մի մասը հավաքվել է Ազատության հրապարակում: NEWS.am-ի թղթակցի Ազատության հրապարակ այցելության ժամանակ այնտեղ էր գտնվում «Ժառանգության» ներկայացուցիչներ Ստեփան Սաֆարյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, իսկ ավելի վաղ այնտեղ էր նաեւ Արմեն Մարտիրոսյանը, Անահիտ Բախշյանը. ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը եւ այլք:
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ կազմակերպված միջոցառում ունեն վաղը ժամը 17.00-ին, բայց դա չի նշանակում, որ իրենք Ազատության հրապարակում չեն շփվելու ընտրողների հետ: «Այս բոլոր մարդիկ սպասում են, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր այլ պարտականություններ կատարելուց հետո կգա եւ կշարունակի շփվել ժողովրդի հետ»,- նշեց նա` հավելելով, որ ժամը 18.00-ին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կգա Ազատության հրապարակ, իսկ թե ինչ է սպասվում հաջորդ օրերին, դեռեւս հայտնի չէ:
Հարցին, թե նախագահական նստավայրից դուրս գալուց հետո ի՞նչ դիվանագիտական հանդիպումների է գնացել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Ստեփան Սաֆարյանը նշեց, որ դեռ ընտրությունները չեն ավարտվել, միջազգային դիտորդները վերջնական զեկույցները չեն հրապարակել, հետեւաբար` չի բացառվում, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` որպես նախագահի թեկնածու, եվրոպական կառույցների, ներկայացուցիչների, միջազգային դիտորդների հետ հանդիպումների լինի: «Չեմ բացառում, կգա, կպատմի նաեւ այդ հանդիպումների մասին, հանրությանը կներկայացնի ոչ միայն Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումը, այլեւ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները»,- ասաց «Ժառանգության» ներկայացուցիչը` հավելելով, որ դեռ չի զրուցել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ եւ չգիտի նախագահի հետ հանդիպման մանրամասները:
Որպես վերլուծաբան` Ստեփան Սաֆարյանը ճիշտ է գնահատում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախագահի նստավայր հանդիպման գնալը: Նրա կարծիքով` ստեղծվել էր չափազանց վտանգավոր դրություն առաջին հերթին Սերժ Սարգսյանի համար, քանի որ խնդիր ունի հասարակության ճնշող մեծամասնության հետ, օրինակ` Երեւանում ապրող 10 մարդուց 4-ը չի եկել ընտրության, թքած ունի ընտրության վրա, չի ընտրում իրեն: «Սերժ Սարգսյանը մեզնից լավ գիտի, թե ինչպես են բերվում իր քվեները, մի չնչին մասն է միայն, որ կարող է գալ կուսակցական խողովակներով, մնացածը եկել է վարչական ճնշումների եւ փողի արդյունքում: Հետեւաբար, Սերժ Սարգսյանը հստակ հասկանում է, որ այսօր ժողովրդական աջակցություն վայելող թեկնածուն գտնվում է Ազատության հրապարակում, այսինքն` իշխանության լեգիտիմության աղբյուրը այստեղ է»,- նշեց նա:
Ստեփան Սաֆարյանը հիշեցրեց դեպքերի հաջորդականությունը, երբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նրան առաջարկ արեց գալ ժողովրդի առջեւ միասին բանավիճել եւ ժողովրդին վերադարձնել իր իշխանությունը, բայց Սերժ Սարգսյանը հրաժարվեց դա անել եւ իր խոսնակի միջոցով Րաֆֆի Հովհաննիսյանին պատրաստակամություն հայտնեց հանդիպել նախագահականում: «Մենք քանի որ գիտենք, որ այսօր հրապարակում լինելու է նաեւ Հանրապետական կուսակցության հանրահավաքը, ենթադրում էին, որ անկախ նրանից, որ Սերժ Սարգսյանը եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը տարբեր առաջարկներ են արել միմյանց հանդիպելու վերաբերյալ, այնուամենայնիվ, այդ հանդիպումը կկայանա Ազատության հրապարակում, քանի որ երկու միջոցառումները խաչաձեւում են այստեղ: Սերժ Սարգսյանը խուսափեց գալ: Համենայն դեպս, պարզ էր, որ Սերժ Սարգսյանը խուսափում է Ազատության հրապարակ գալուց, որից հետո պարզ էր, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ոչինչ չէր մնում, քան շարժվել նախագահական նստավայր եւ հանդիպել Սերժ Սարգսյանին, ով եւս պատրաստակամություն է հայտնել: Հետեւաբար, ես կարծում եմ, որ տրամաբանության տեսանկյունից Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չափազանց ճիշտ քայլ է արել նախագահական նստավայր գնալով»,- նշեց նա` շեշտելով, որ նպատակը ոչ թե փակուղի ստեղծելն է, այլ հաղթանակը ամրագրելը:
Ստեփան Սաֆարյանը խորհուրդ է տալիս ոչ թե միջոցներին գնահատական տալ, այլ ձեռքբերված արդյունքներին: «Հանդիպումը ընդամենը միջոց է երկխոսությունը իշխանության փոխանցման վերաբերյալ կազմակերպելու առումով: Սերժ Սարգսյանը նախագահականի բանալիները փոստով չի ուղարկելու, Սերժ Սարգսյանը նախագահականի բանալիները այլ եղանակներով չի ուղարկելու, դրա համար առաջին հերթին պետք է հանդիպում, որ միշտ բաց պահեն հաղորդակցության խողովակները, ինչը եւ անում են Րաֆֆի Հովհաննիսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը»,- ասաց Ստեփան Սաֆարյանը` շեշտելով, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մինիմալ պայմանները ապահովում է, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը գա եւ ժողովրդին փոխանցի իշխանությունը:

Хотя после выхода из президентского дворца Раффи Ованнисян призвал собравшихся разойтись по своим делам, но часть людей собралась на Площади Свободы. Когда там побывал корреспонденту Новости Армении – NEWS.am, там находились представители «Наследия» Степан Сафарян, Заруи Постанджян, Армен Мартиросян, депутат от АНК Никол Пашинян.
Секретарь правления партии Степан Сафарян заявил корреспонденту Новости Армении - NEWS.am, что завтра на 17.00 намечено организованное мероприятие, но это не означает, что они не будут общаться с избирателями на Площади Свободы. «Все эти люди ждут, что Раффи Ованнисян, выполнив другие свои обязанности, придет и продолжит общаться с народом», - заявил он.
На вопрос о том, какие дипломатические встречи провел Раффи Ованнисян, покинув резиденцию президента, Степан Сафарян отметил, что выборы пока не завершились, международные наблюдатели не опубликовали окончательные отчеты, следовательно, не исключается, что Раффи Ованнисян, как кандидат в президенты, проводил встречи с европейскими структурами и международными наблюдателями. «Не исключаю, что придет, расскажет и об этих встречах, представит общественности встречу не только с Сержем Сарсяном, но и с представителями международных структур»,- заявил представитель «Наследия», добавив, что сам с Ованнисяном еще не беседовал и подробностей встречи с президентом пока не знает.
По его словам, решение Раффи Ованинсяа отправиться в резиденцию главы государства было правильным. Создалась очень опасная ситуация – в первую очередь для Сержа Саргсяна, имеющего проблемы с подавляющим большинством общества. Так, в Ереване 4 человека из 10 не пришли на участки – им на выборы просто наплевать. «Серж Саргсян знает лучше нас, как «добываются» его голоса – лишь малая часть может поступить по партийным каналам, остальное стало следствием применения административного давления и раздачи подкупа. Следовательно, Серж Саргсян ясно понимает, что сегодня кандидат, имеющий поддержку народа, находится на Площади Свободы, то есть источник легитимности власти – именно там»,- отметил он,
Степан Сафарян напомнил последовательность событий: Раффи Ованнисян предложил Сержу Саргсяну принять участие в диспуте на Площади Свободы и вернуть народу власть, но Серж Саргсян отказался, и через своего пресс-секретаря передал о своей готовность встретиться с Раффи Ованнисяном в своей резиденции. «Поскольку мы знаем, что сегодня на площади пройдет и митинг Республиканской партии Армении, они предполагали, что независимо от этого Серж Саргсян и Раффи Ованнисян сделали разные предложения о встрече друг с другом. Тем не менее, встреча состоится на Площади Свободы, потому что два мероприятия там пересекутся. Серж Саргсян избежал встречи, после этого было ясно, что Раффи Ованнисяну ничего не оставалось, кроме как отправиться в президентский дворец и встретиться с Сержем Саргсяном, который также выразил к этому готовность»,- заявил он, добавив, что цель – не создать тупиковую ситуацию, а зафиксировать победу.
Степан Сафарян предложил оценивать не примененные средства, а достигнутые цели. «Встреча - лишь способ организовать диалог по передаче власти народу. Серж Саргсян не вышлет ключи от резиденции по почте, для этого в первую очередь необходима встреча, чтобы каналы общения оставались всегда открытыми, что и делают Раффи Ованнисян и Серж Саргсян»,- заявил Степан Сафарян, подчеркнув, что Раффи Ованнисян обеспечивает минимальные условия для того, чтобы Серж Саргсян пришел и передал власть народу.
Напомним, что 21 февраля состоялась встреча лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, занявшего, по официальным данным, второе место на президентских выборах, с действующим президентом Сержем Саргсяном. Раффи Ованнисян сначала перенес анонсированный на сегодня митинг на Площади Свободы, заявив, что массовая акция состоится завтра в 17:00. Однако некоторое время спустя он передумал и сегодня в 18:00 на Площади Свободы в очередной раз встретился с гражданами.