Մարտի 1-ին Երեւանի «Մարիոթ Արմենիա» հյուրանոցում կմեկնարկի 12-րդ միջազգային Կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդեսը (Caucasus Travel Show, CTS):
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես կգան Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության ղեկավար Քարեն Հիլիարդը, Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Դիեգո Էռնեստո Ալվարես Ռիվերան, Ճամփորդական գործակալների հայկական միության փոխնախագահ Եղիշե Թանաշյանը, Երեւանի քաղաքապետարանի զբոսաշրջության բաժնի պետ Մարիա Բարաղամյանը եւ Զբոսավարների համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահ Ֆելիսիթաս Վրեսինգը:
CTS2013 զբոսաշրջության ցուցահանդեսն ուղղված է տարածաշրջանային զբոսաշրջության զարգացմանը: Ցուցահանդեսի շրջանակներում հնարավորություն կլինի տեղեկանալու զբոսաշրջության զարգացման տարածաշրջանային միտումներին եւ խնդիրներին, ինչպես նաեւ ծանոթանալու այս ոլորտում միջազգային գործարար փոխհարաբերությունների զարգացմանը եւ հեռանկարներին:
Ցուցահանդեսը հետապնդում է հետեւյալ կարեւորագույն նպատակները`
- խթանել ներգնա եւ տարածաշրջանային զբոսաշրջությունը` ցուցահանդեսի շրջանակներում օտարերկրյա տուր-օպերատորների համար ճանաչողական շրջայց կազմակերպելու միջոցով;
- ստեղծել բարենպաստ պայմաններ տարածաշրջանային զբոսաշրջային փաթեթների համատեղ մշակման, գովազդման եւ վաճառքի համար;
- խթանել ներքին (մարզային) զբոսաշրջությունը;
- տեղեկացնել հասարակությանը, պոտենցիալ հաճախորդներին, մասնագետներին, պաշտոնյաներին եւ մյուս շահագրգիռ կողմերին զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման միտումների մասին եւ ստեղծել ֆորում զբոսաշրջության ոլորտի բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար;
- Հայաստանի բնակչությանը ընձեռնել հնարավորություն արձակուրդները մատչելի եւ որակյալ պլանավորելու համար:
Այս տարվա ցուցահանդեսին ընդհանուր առմամբ կմասնակցեն ավելի քան 75 Կազմակերպություններ, որոնցից 58-ը` ՀՀ 11 մարզերից եւ Լեռնային Ղարաբաղից, մյուսները` Թուրքիայից, Վրաստանից, Հունաստանից, Եգիպտոսից, Արգենտինայից եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններից:
Բացի զբոսաշրջային օպերատորներից ցուցահանդեսին կմասնակցեն նաեւ զբոսաշրջային գործակալություններ, հյուրանոցներ ու հանգստյան տներ, ավիաընկերություններ, զբոսաշրջային կրթական հաստատություններ, հասարակական կազմակերպություններ, զբոսաշրջության ոլորտը լուսաբանող ամսագրեր ու լրատվական գործակալություններ:
CTS 2013-ի շրջանակում կկազմակերպվի աշխատանքի տոնավաճառ զբոսաշրջային կրթություն տրամադրող հայաստանյան կրթական հաստատությունների ուսանողների եւ շրջանավարտների համար:
Ցուցահանդեսը կազմակերպիչներն են Ճամփորդական գործակալների հայկական միությունը եւ Ճամփորդական գործակալների ամերիկյան միության հայկական մասնաճյուղը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո: Այս տարի ցուցահանդեսի գլխավոր գործընկերն է ԱՄՆ ՄԶԳ «Ձեռնարկությունների զարգացման եւ շուկայի մրցունակության» («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագիրը: CTS 2013-ին աջակցում են նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանը, «Մարիոթ Արմենիա» եւ «Անի պլազա» հյուրանոցները, «Էլիտ բաս» տրանսպորտային ընկերությունը, «Ֆայվ Սթարզ Թրավել» զբոսաշրջային ընկերությունը, «Իվենթս Սոլուշնս էնդ Ինսենթիվս» ընկերությունը, «Կիլիկիա» եւ «Ակումբ» ռեստորանները, «Արձագանք» ռադիոկայանը, «Տուրինֆո» ամսագիրը եւ «Սփյուռ» գործարար տեղեկատվական համակարգը:

Международная 12-я Кавказская выставка туризма (Caucasus Travel Show, CTS) стартует в «Мариотт Армения» в Ереване.
На открытии выставки со вступительными речами выступят замминистра экономики Ара Петросян, глава армянского представительства USAID Карэн Хиллиард, чрезвычайный и полномочный посол Аргентины в Армении Диего Эрнесто Альварес Ривера, вице-президент Армянского союза агентов путешествий Егише Танашян, начальник отдела туризма мэрии Еревана Мария Барагамян и председатель Всемирной федерации туристических гидов Фелиситас Вресинг.
Кавказская выставка туризма направлена на развитие регионального туризма, стимулирование въездного и регионального туризма путем организации ознакомительных туров для иностранных туроператоров, создание благоприятных условий для совместной разработки, рекламы и продажи турпакетов, стимулирование внутреннего туризма, информирование общественности, потенциальных клиентов, специалистов, чиновников и других заинтересованных лиц о тенденциях развития туристического сектора, создании туристического форума для всех заинтересованных лиц, представлении населению Армении возможности планировать свой отпуск.
В этом году в выставке, в целом, примут участие более 75-ти организаций, 58 из которых представляют области Армении и Нагорного Карабаха, Турцию, Грузию, Грецию, Египет, Аргентину и ОАЭ.
В рамках STC-2013 будет организована выставка труда для студентов и выпускников туробразовательных учреждений Армении.
Помимо туроператоров в выставке примут участие представители туркомпаний, гостиниц, домов отдыха, авиакомпаний, туробразовательных учреждений, общественных организаций, а также пресса.
Выставка организована Армянским бюро путешествий, армянским филиалом Союза турагентов под эгидой министерства экономики Армении. Генеральный спонсор - Программа USAID по развитию предпринимательства и конкурентоспособности рынка (EDMC).
Выставка организована при поддержке мэрии Еревана, гостиниц «Мариотт Армения» и «Ани Плаза», транспортного предприятия «Элит Бас», туркомпании «Five Stars Travel», компании «Event Solutions & Incentives», ресторанов «Киликия» и «Клуб», радиостанции «Ардзаганк», ежемесячного журнала «Туринфо», информационной системы «Спюр».