Դիվագետի օրվա կապակցությամբ «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթում հրապարակվել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հոդվածը, որում մասնավորպես նշվում է.
«Հայաստանն այսօր նշում է դիվանագետի օրը։ Յուրաքանչյուր պետության և ժողովրդի կյանքում կան իրադարձություններ և տարեթվեր, որոնք առանձնանում են իրենց խորհրդով և կարևորությամբ։ Կարծում եմ, որ մեր ժողովրդի արդի պատմության այդ շրջադարձային տարեթվերի շարքին է դասվում 1992թ. մարտի 2-ը։ Ուղիղ 21 տարի առաջ այս օրը մեր դրոշը բարձրացվեց Միավորված ազգերի կազմակերպության կենտրոնակայանի առջև՝ Հայաստանը դարձավ Միավորված Ազգերի կազմակերպության անդամ։ Դրանով Հայոց նորանկախ պետության ծննդյան վկայականը ստացավ միջազգային վավերացում։ Բազմախորհուրդ, բայց միևնույն ժամանակ օրինաչափ է ՀՀ կառավարության կայացրած որոշումը, որով մարտի 2-ը սահմանվեց որպես Հայաստանի Հանրապետության դիվանագետի օր։
Նորաստեղծ հայկական դիվանագիտությունը սկսեց իր առաջին քայլերը բարդ պայմաններում։ Պատմական հանգամանքների բերումով Հայաստանը չուներ դիվանագիտական խորը ավանդույնթեր և փորձ, շատ հաճախ ստիպված էինք կայացման ընթացքում սովորել, ձևավորել դիվանագիտական մեր ձեռագիրը և ոճը։ Չնայած բոլոր դժվարություններին դա հնարավոր եղավ անել բավականին կարճ ժամանակահատվածում։
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել 157 պետությունների հետ, 87 միջազգային կազմակերպության անդամ է։ Արտերկրում գործում է Հայաստանի 61 դիվանագիտական ներկայացուցչություն, իսկ մեր երկում՝ 58 երկրների և միջազգային կազմակերպությունների դիվանագիտական ներկայցուցչություններ։ Հայաստանի և տարբեր պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների միջև կնքված է 1744 պայմանագիր և համաձայնագիր։
Մեր դիվանագետների լարված աշխատանքի շնորհիվ ամուր հիմքեր են ստեղծվել հետագա ձեռքբերումների համար: Հայաստանը շարունակելու է իր նախաձեռնողական քաղաքականությունը՝ հետամուտ լինելով մեր երկրի և ժողովրդի շահերից բխող նպատակների իրականացմանը, միջազգային հանրության հետ համատեղ ուժերով նպաստելով մարդկության առջեւ ծառացած մարտահրավերների դիմագրավմանն ու խնդիրների լուծմանը, առավել խաղաղ, անվտանգ, ապահով եւ արժանապատիվ ապագայի կերտմանը»:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян вступил со статьей в связи с Днем дипломата. Статья опубликована 2 марта в газете «Айастани анрапетутюн».
В статье, в частности, отмечается:
«Армения празднует День дипломата. В жизни каждого государства и народа есть события и годовщины, которые отличаются своим значением и важностью. Считаю, что наряду с такими поворотными событиями, необходимо отметить 2 марта 1992 г. Ровно 21 год назад в этот день наш флаг был поднят перед штаб-квартирой Организации объединенных наций, Армения стала членом ООН. Тем самым свидетельство о рождении нового независимого армянского государства получило международную ратификацию.
Многозначно, в то же время закономерно, решение правительства Армении, согласно которому, 2 марта был установлен Днем дипломата Армении.
Армянская дипломатия начала свои первые шаги в трудных условиях. В связи с историческими обстоятельствами, Армения не имела глубоких дипломатических традиций и опыта. Несмотря на все трудности, стало возможным развитие дипломатии в течение достаточно кратких сроков.
На сегодняшний день Армения установила дипломатические отношения со 157 государствами, является членом 87 международных организаций. За рубежом действует 61 дипломатическое представительство Армении, а в нашей стране – дипломатические представительства 58 стран и международных организаций. Между Арменией и международными организациями заключено 1744 договоров и соглашений.
Благодаря напряженной работе наших дипломатов созданы прочные основы для дальнейших достижений.
Армения продолжает свою инициативную политику, нацеленную на реализацию интересов нашей страны и народа, способствуя противостоянию вызовов, стоящих перед человечеством, и решению проблем, созданию более мирного, обеспеченного и достойного будущего».