ԱՄՆ  Չանդլեր քաղաքում (Արիզոնա նահանգ) տեղի են ունեցել ջայլամներով ավանդական մրցումները: Թամբելով ջայլամներին`  սաղավարտներով տղամարդիկ ձգտել են որքան հնարավոր է շատ մնալ նրանց վրա: Իհարկե, ոչ բոլորին էր դա հաջողվել, սակայն եւ հանդիսատեսը եւ մասնակիցները անասելի բավականություն են  ստացել, հայտնում է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ն:
Մասնակիցներից մեկի խոսքով` ջայլամ հեծնելը նույնն է, ինչ նստել չկառավարվող ավտոմեքենայի ղեկին`առանց ամրագոտիները կապելու: Նրանք նաեւ կատակել են. Ջայլամը երկու արագություն ունի` զրոյական եւ լրիվ: Հայտնի է, որ ջայլամները կարող են վազել մինչեւ 50 կմ/ժ արագությամբ: Եւ ընթացքի ժամանակ, ջայլամի վրայից ընկնելուց, գործնականորեն վնասվածքներից հնարավոր չէ խուսափել:
Ջայլամներով մրցույթի ավանդույթը սերտորեն կապված է Չանդլերի պատմության հետ, որտեղ 1890 –ից մինչեւ 1920-ական թվականները ջայլամներ են բազմացրել` փետուրների համար: Ավելի ուշ նրա փետուրներով գլխարկների նորաձեւությունը վերացել է եւ ջայլամներն արդեն անպետք էին: Ավելի քան քսան տարի առաջ այստեղ փառատոն է անցկացվել ի պատիվ այս խոշոր թռչնի, որն իր ներդրումն ունի տարածաշրջանի զարգացման մեջ:

В американском городе Чандлер (Аризона) прошли традиционные гонки на страусах. Оседлав своенравных птиц, мужчины в касках пытались если не добраться до финиша, то хотя бы усидеть на страусах как можно дольше. Далеко не всем это удавалось, тем не менее, и участники, и зрители получали несказанное удовольствие от состязания, передает «Российская газета».
По словам бывалых наездников, прокатиться на страусе это все равно, что сесть в неуправляемый автомобиль, не пристегнувшись. Еще они шутят: у страуса только две скорости - нулевая и полная. Известно, что страусы могут бегать со скоростью до 50 км в час. И если упасть со страуса, когда он разогнался, травм практически не избежать.
Традиция страусиных гонок тесно связана с историей самого Чандлера, где с 1890-го по 1920-е годы разводили страусов ради перьев. Позднее мода на шляпы с перьями прошла, и страусы оказались не нужны. Большие популяции здесь так и не возродились, однако более двадцати лет назад здесь был организован фестиваль в честь этой большой забавной птицы, которая внесла свой вклад в развитие региона.