Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, մարտի 14-ին, Բելգիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին, որտեղ քննարկվել են Եվրոպայի քաղաքական իրավիճակին, ԵՄ ֆինանսատնտեսական հիմնահարցերի կարգավորմանը, ինչպես նաեւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող խնդիրներ:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, թե գագաթնաժողովում Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է ս.թ. փետրվարի 18-ին կայացած ՀՀ նախագահի ընտրություններին, հետընտրական զարգացումներին, ՀՀ-ում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին, ինչպես նաեւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցությանն ու առաջիկա անելիքներին: Ելույթում Հանրապետության ղեկավարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը վճռական է շարունակելու համապարփակ բարեփոխումների քաղաքական ուղեգիծը, ինչպես նաեւ եվրոպական ինտեգրումը՝ որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն: Խոսելով Արեւելյան գործընկերության որոշ երկրների կողմից եվրոպական արժեքների եւ գործընկերության նպատակների ոտնահարման դեպքերից՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ անընդունելի է Ադրբեջանի կողմից այդ արժեքներն ընտրողաբար կիրառելը:
Հանրապետության ղեկավարը գագաթնաժողովից հետո հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսի հետ:
Սերժ Սարգսյանը հանդիպման սկզբում շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահի ընտրությունների ընթացքում անձամբ Վիլֆրիդ Մարտենսի եւ ԵԺԿ ամբողջ ընտանիքի աջակցության համար, ինչպես նաեւ ընտրություններից հետո նրա ջերմ շնորհավորական ուղերձի, դրանում Հայաստանի առաջընթացի մասին տեղ գտած դրական գնահատականների համար:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ միջկուսակցական համագործակցության հետագա խորացումը, այդ թվում` միջխորհրդարանական մարմինների շրջանակներում:

В рамках рабочего визита в Бельгию президент Армении Серж Саргсян 14 марта принял участие в саммите Европейской народной партии в Брюсселе, на котором обсуждались вопросы, касающиеся политической ситуации в Европе, урегулирования финансово-экономических проблем Евросоюза, а также перспектив сотрудничества в рамках Восточного партнерства.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, Серж Саргсян выступил на саммите с речью, в которой коснулся состоявшихся в Армении 18 февраля президентских выборов, поствыборных процессов, хода реформ в Армении, а также сотрудничества и будущих шагов в рамках Восточного партнерства. Глава республики вновь подтвердил, что Армения решительно настроена продолжить политический курс всеобъемлющих реформ, а также европейскую интеграцию как приоритет внешней политики Армении. Коснувшись случаев попирания европейских ценностей и целей партнерства некоторыми странами Восточного партнерства, Серж Саргсян отметил, что неприемлемо избирательное применение этих ценностей со стороны Азербайджана.
После саммита президент Армении встретился с председателем Европейской народной парии Вильфридом Мартенсом. Он выразил благодарность за поддержку самого Мартенса и всей семьи ЕНП в ходе президентских выборов в Армении, а также за теплые поздравления после выборов и положительную оценку прогресса Армении.
Стороны отметили важность дальнейшего углубления межпартийного сотрудничества, в том числе в рамках межпарламентских органов. В ходе встречи были затронуты также региональные проблемы.