Ռուսաստանը չի փոխել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ իր դիրքորոշումը: Ինչպես փետրվարի 16-ին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Նատալյա Տիմակովան, այդ մասին Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նաթանյահուի հետ հանդիպմանը:
«Ռուսաստանի դիրքորոշումը Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին մնացել է անփոփոխ: Նախագահը այդ մասին հայտարարել է Պիտսբուրգում՝ Իրանին նվիրված առանձին հայտարարության մեջ»,- նկատել է Տիմակովան:
Նրա խոսքով, միջազգային հանրությունը պետք է վստահ լինի, որ Իրանի ատոմային ծրագիրը խաղաղ բնույթ է կրում, «բայց այդ պարտավորությունների չկատարման դեպքում ոչ ոք չի կարող բացառել պատժամիջոցների կիրառումը»:
Հիշեցնենք, որ Իսրայելի վարչապետի այցից առաջ որպես այդ այցի հիմնական նպատակ նշվում էր Իրանի վրա ճնշում գործադրելու համար Ռուսաստանի աջակցությունն ստանալը:

Позиция России по вопросу санкций в отношении Ирана остается неизменной. Об этом, как сообщила 16 февраля пресс-секретарь президента России Наталья Тимакова, заявил Дмитрий Медведев на встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
«Позиция России по вопросу санкций в отношении Ирана остается неизменной; президент заявил ее в Питтсбурге в отдельном заявлении, посвященном Ирану»,– отметила Тимакова.
По ее словам, мировое сообщество должно быть уверено, что ядерная программа Ирана носит мирный характер, «но в случае неисполнения этих обязательств никто не может исключать применения санкций».
Напомним, что накануне визита израильского премьера в Москву как одной из основных целей поездки называлось получение поддержки России в вопросе давления на Иран.
При этом местные СМИ утверждали, что Москва на этот раз согласится на серию санкций против иранских организаций, отвечающих за развитие атомной программы страны, однако воспротивится предложению о масштабных шагах, способных нанести ущерб экономике Тегерана.