Երեկ հրապարակվել է ցանցային պատրաստվածության 2013 թ. ինդեքսը, որտեղ Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել 12 տեղով՝ 184 երկրների շարքում զբաղեցնելով 82-րդ հորիզոնականը: Այդ մասին այսօր՝ ապրիլի 11-ին ՀՀ կառավվարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Սարգսյանը:
«Մանրամասն վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ դեռեւս ունենք լուրջ անելիքներ, որովհետեւ նույնիսկ տարածաշրջանում ետ ենք մնում եւ Ադրբեջանից, եւ Վրաստանից: Ճեղքվածքը հատկապես Ադրբեջանի հետ նվազել է, բայց 82-րդ տեղը չի կարող մեզ բավարարել»,- ասաց Տ. Սարգսյանը, տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը հանձնարարելով ներկայացնել ծրագիր այս ինդեքսում առաջընթաց գրանցելու համար: Առավել եւս, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանի համար գերակա ուղղություն է:
Նշենք, որ ցանցային պատրաստվածության ինդեքսը հրապարակում է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը՝ INSEAD բիզնես դպրոցի հետ համագործակցությամբ:

YEREVAN. – The Networked Readiness Index (NRI) 2013 was issued on Wednesday, where Armenia made progress by twelve spots, and is ranked 82nd from 184 countries. Acting Premier Tigran Sargsyan stated this Thursday’s interim Cabinet meeting.
“[But] we still have serious work to do because in the region we are behind both Azerbaijan and Georgia. The gab with Azerbaijan has reduced, but 82nd spot cannot satisfy us,” Sargsyan added.
He commissioned the Transport and Communication Ministry to submit a program toward registering further NRI progress, especially since the Information Technology sector is a priority direction for Armenia