Իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունների լարվածությունը, սակայն առանց ռազմական գործողությունների, ձեռնտու է Հայաստանին: Այդ մասին ապրիլի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Սարգիս Ասատրյանը:
Նախօրեին Իրանի խորհրդարանի լիագումար նիստում Ուրմիա նահանգից ընտրված պատգամավոր Նադիր Ղազիպուրը հայտարարություն էր արել` Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ անելով զերժ մնալ Թեհրանի գործողություններից: Հակառակ դեպքում պատգամավորը սպառնացել էր վերանայել «երկու ամոթալի եւ մեզ պարտադրված պայմանագրերը` Գյուլիստանի եւ Թուրքմենչայի»:
Ըստ փորձագետի, չի կարելի թերագնահատել իրանցի պատգամավորի հայտարարությունը, քանի որ նման պնդումները հաճախ հիմք են դառնում պետությունների կողմից ինչ-ինչ գործողությունների համար: «Իմ կարծիքով, սա սպառնալիք է Իրանի կողմից: Պաշտոնական Բաքուն ստիպված է լինելուզ երծ մնալ հակաիրանական գործողություններից: Իսկ այն, որ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովն արձագանքեց, նշանակում է, որ իրենց իսկապես հուզում է այդ հարցը»:

Напряжение ирано-азербайджанских отношений, но без военных действий, «на руку» Армении. Об этом на пресс-конференции 13 апреля заявил эксперт по Азербайджану Саркис Асатрян.
Накануне на открытом заседании парламента Ирана депутат от провинции Урмия Надир Газипур выступил с заявлением, в котором предостерег правительство Азербайджана от действий, направленных против Тегерана. В противном случае депутат пригрозил пересмотреть «в парламенте два позорных и навязанных нам договора - Гюлистанский и Туркменчайский».
По словам эксперта, не стоит недооценивать заявление иранского депутата, поскольку подобные утверждения иногда создают фундамент для каких-либо действий со стороны государств. «На мой взгляд, это угроза со стороны Ирана. Официальный Баку будет вынужден, воздержаться от антииранских действий. А то, что министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Маммедъяров отреагировал на это заявление, означает, что эту страну действительно беспокоит данный вопрос»