Կուսակցություններից ոչ մեկը «Ժառանգության» առաջնորդ, նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախաձեռնած «Նոր Հայաստան» շարժմանը միանալու մասին հայտարարությամբ առայժմ հանդես չի եկել:
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արսեն Համբարձումյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ նկատի ունենալով առաջիկա ավագանու ընտրություններն` այսօր ճիշտ է կենտրոնանալ դրանց վրա,իսկ ընտրություններից հետո, բնականաբար, կանդրադառնան նաեւ այդ հարցին: «Որովհետեւ չենք կարծում, որ այսօր ճիշտ կլինի սկսել որեւէ այլ գործընթաց, որը կարող է շեղել հիմնական եւ շատ առարկայական նպատակակետից»,- ասաց Արսեն Համբարձումյանը:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով` ԲՀԿ-ն քննարկում է միայն այն առաջարկությունները, որոնք իրենց մեջ պարունակում են լուրջ քաղաքական օրակարգ, հետեւաբար` երբ կտեսնեն, որ կա քաղաքական օրակարգ, տրամաբանություն, մոտիվացիաներ, ոչ թե եկեղեցական ծիսակարգեր, մոմավառություն եւ այլն, պատրաստ են ցանկացած քաղաքական օրակարգ ցանկացած քաղաքական ուժի հետ քննարկել: «Այս պահին մեզ «Ժառանգության» քաղաքական օրակարգը տեսանելի չէ: Ես չեմ ուզում թերագնահատել որեւէ քաղաքական ուժի ընտրած ռազմավարությունը, միգուցե իրենք ունեն իրենց հիմնավորումները, թե ինչու չի հստակեցվում քաղաքական օրակարգը, բայց մենք պատրաստ ենք քննարկել բացառապես քաղաքական օրակարգեր, ոչ թե՝ եկեղեցական ծիսակարգեր».-ասաց նա:
Ի պատասխան մեր հարցի, թե ՀԱԿ միանալու է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախաձեռնած «Նոր Հայատան» քաղաքացիական շարժմանը, ՀԱԿ կուսակցության մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը պատասխանեց, որ «մենք քաղաքական կազմակերպություն ենք եւ քաղաքական շարժում ենք»:
Իսկ ՀԱԿ համամասնական ցուցակը գլխավորող, Երեւանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը նշեց, որ իրենք ունեն խնդիր իրականացնելու իշխանափոփություն, եւ բոլոր այն ուժերը, ովքեր այդպիսի ծրագիր են դնում իրենց առջեւ, իրենք այդ գործի մեջ կանք, ամեն ինչ անելու են, որ գործող համակարգը վերանա: Նա նշեց, որ չի տիրապետում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախաձեռնության գործողություններին, քայլերին, ծրագրերին:

Ни одна из действующих в Армении партий не выступала с заявлением относительно присоединения к движению «Новая Армения» экс-кандидата в президенты, лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Арсен Амбарцумян.
По его словам, на носу выборы в Совет старейшин Еревана, сегодня правильнее концентрироваться на них, а после, естественно, будет затронут данный вопрос. «Мы считаем, что сегодня неправильно начинать иной процесс, который может отвлечь от основных и более предметных целей», - отметил Арсен Амбарцумян.
В свою очередь, секретарь фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что партия «Процветающая Армения» обсуждает только те предложения, которые содержат в себе серьезную политическую повестку. Следовательно, когда они увидят, что есть политическая повестка, логика, мотивации, а не церковные обряды, зажигание свечей и т.д., они будут готовы обсудить любую повестку, с любой политической силой. «В данный момент политическая повестка «Наследия» для нас невидима. Я не хочу недооценивать стратегию какой-либо политической силы, может у них имеются свои обоснования того, почему не уточняется политическая повестка, но, мы готовы обсуждать исключительно политические повестки, а не церковные обряды», - отметила Зограбян.
В ответ на вопрос о том, присоединится ли Армянский национальный конгресс к инициативе Раффи Ованнисяна «Новая Армения», пресс-секретарь партии АНК Арман Мусинян отметил: «Мы – политическая организация и политическое движение».
А возглавляющий пропорциональный список АНК на выборах в Совет старейшин Еревана, бывший столичный градоначальник Ваагн Хачатрян отметил, что их задача – осуществить смену власти, и все те силы, которые ставят перед собой аналогичную задачу, они есть в этом деле. Он отметил, что не в курсе действий, шагов и программ инициативы Раффи Ованнисяна.