Ուսումնառության ընթացքում համակարգիչների եւ պլանշետների կիրառումը երեխաների կողմից կարող է ժամանակի ընթացքում հանգեցնել նրան, որ երեխաներն ավելի փոքր բառապաշար ունենան, քան նախորդ սերնդի իրենց հասակակիցները, որոնք սովորել են ավանդական եղանակով; Այդ փաստի մասին վկայում են Լոնդոնի Թագավորական քոլեջի ինստիտուտի անցկացրած հետազոտության արդյունքները:
27 կամավորների մասնակցությամբ փորձի ժամանակ փորձել են առաջարկված երկու եղանակներով՝ վիզուալ եւ վերբալ, սովորել գոյություն չունեցող բառեր: Կամավորներն ավելի արագ են սովորել, երբ լսել են այն եւ բանավոր կրկնել: Եթե նոր բառն առաջարկվել է գրավոր եղանակով՝ մասնավորապես էլեկտրոնային սարքավորումների էկրանին, փորձի մասնակիցները պարզապես չեն հիշել այն, հաղորդում է Informing.ru-ն:
Կենդանի խոսքի փոխարեն պլանշետների եւ համակարգիչների կիրառմամբ ուսուցումը կարող է բերել նրան, որ երեխան այդպես էլ չիմանա բառերի զգալի մասը:

Использование компьютеров и планшетов школьниками в обучении может со временем привести к тому, что дети будут иметь меньший словарный запас по сравнению со сверстниками из предыдущего поколения, которые обучались традиционным способом. Об этом факте свидетельствуют результаты исследования, проведенного институтом психиатрии Королевского колледжа Лондона.
В ходе проведенного эксперимента 27 добровольцев пытались двумя предложенными способами заучивать несуществующие слова — вербальным и визуальным. Как удалось установить экспертам института, добровольцы быстрее запоминали незнакомое слово тогда, когда слышали его и пытались повторить устно. Если новое слово встречалось им в письменном виде, в частности на экранах электронных устройств, то участники эксперимента его не запоминали, передает Informing.ru.
Обучение с использованием планшетов и компьютеров вместо живой речи преподавателей может неизбежно привести к тому, что ребенок так и не узнает значительную часть слов.