22-ամյա Նարեկ Ավոյանը պարկուրիստ է, արդեն ինը տարի է, ինչ զբաղվում է պարկուրով. հնարքներն ու թռիչքներն ինքնուրույն է սովորել: Սկզբում թռչելը նրա համար ուղղակի հոբբի էր, իսկ այսօր արդեն 25 սան ունի:
Պարկուրի ֆեդերացիայի նախագահ Նարեկ Ավոյանի խոսքով` պարկուրը սպորտաձեւ չէ, դա «խնդիրների ռացիոնալ հաղթահարման արվեստ է»:
«Սա արվեստ է, այստեղ մրցակցություն չկա, ամեն ինչ անում ես քեզ համար: Պարկուրը սովորեցնում է մարդուն երբեք չնահանջել եւ ամեն անգամ ընկնելուց հետո վեր կենալ եւ շարունակել ուղին: Եթե ուզում ես լինել բարձրության վրա, պետք է պատրաստ լինես նաև վայրէջքներին: Պարկուրը կյանքում շատ է օգնում»,- NEWS.am-ին պատմեց Նարեկը:
Նարեկ Ավոյանը ֆեդերացիան ստեղծել է երկու տարի առաջ, սկզբում պարկուրով հետաքրքրվողները քիչ են եղել, բայց պարկուրիստի խոսքով, նրանց թիվը գնալով մեծանում է. «Նոր մարդիկ են գալիս, մարդկանց գնալով ավելի շատ է հետաքրքրում պարկուրը: Ֆեդերացիայում կան 20-25 պարապողներ: Ունենք 9-ից 30 տարեկան աշակերտներ, սովորելու գալիս ես նաեւ աղջիկներ»:
Ֆեդերացիայի սաները պարապում են մարզադահլիճում, վտանգավոր հնարքները շատ են, եւ դրսում մարզվելու համար պետք է երկար սովորել: «Երբ ես էի սովորում, դրսում էի պարապում` պուրակներում, փողոցներում։ Երկու անգամ ոտքս վիրահատել են, դրա համար սաներիս հանդեպ ուշադիր եմ»,- ասաց Պարկուրի ֆեդերացիայի նախագահը:
Պարկուրը խոչընդոտների հաղթահարման արվեստ է շարժման միջոցով` օգտագործելով միայն մարմինը եւ շրջապատը: Այն ներառում է վազք, մագլցում, թռիչք: Պարկուրը լայն տարածում ունի ամբողջ աշխարհում: Այն հիմնադրել է Դևիդ Բելը 1980-ականներին Ֆրանսիայում։

Нарек Авоян – 22-летний паркурист. Уже девять лет, как он занимается паркуром, трюки и полеты выучил сам. Сначала полет был для него просто хобби, а сегодня у него есть уже 25 воспитанников.
По словам председателя Федерации паркура Нарека Авояна, паркур не является видом спорта, это – «искусство рационального преодоления проблем».
«Это – искусство, здесь нет конкуренции, все делаешь для себя. Паркур учит человека никогда не сдаваться и после каждого падения вставать и продолжать путь. Если ты хочешь быть на высоте, то должен быть готов также к падениям. Паркур очень помогает в жизни», - рассказал Нарек корреспонденту Новости Армении – NEWS.am.
Нарек Авоян создал Федерацию 2 года назад. Сначала людей, интересующихся паркуром, было мало, но, по заверению паркуриста, их число постепенно увеличивается. «В Федерации числятся 20 – 25 человек, тренирующихся паркуром. У нас были ученики, начиная с 9 до 30 лет, учиться приходят также девушки».
Воспитанники Федерации тренируются в спортивном зале, опасных трюков очень много, и для тренировки на открытом воздухе нужно долго учиться.
Паркур является искусством преодоления препятствий посредством движения, используя только тело и окружающую среду. Паркур широко распространен в мире. Он был основан Дэвидом Белом в 1980-ые годы во Франции.