Վերաքննիչ դատարանը այսօր՝ փետրվարի 24-ին, մերժեց փոխել Թեւոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործով կալանավորված Իսրայել Սարգսյանի խափանման միջոց կալանքը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Իսրայել Սարգսյանի փաստաբանը՝ Գայանե Գալոյանը:
Նա նշեց, որ անպայման բողոքարկելու է Վերաքննիչ դատարանի որոշումը: Դրանից բացի՝ փաստաբանը մտադիր է այլ միջնորդություններ եւս անել, որոնց մասին կբարձրաձայնի ավելի ուշ՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը ստանալուց հետո:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 27-ին, անհայտ անձը Արամի նրբանցքի շենքերից մեկի մուտքի մոտ կրակել եւ սպանել էր 41-ամյա Արթուր Սաֆարյանին (Նա հայտնի քրեական հեղինակություն «Թեւոսիկի» եղբայրն է-խմբ): Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քր-օրի 104 հոդվածի 1-ին մասի (սպանություն) եւ 235 հոդվածի (ապօրինի զենք-զինամթերք կրելը, պահելը, օգտագործելը) հատկանիշներով:
Թեւոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործով ոստիկանության կողմից ձերբակալվել էր Իսրայել Սարգսյանը, ով Գոռ Վարդանյանի գլխավորած «Դուքենդո» ֆեդերացիայի անդամներից է: Ֆեդերացիայից առգրավվել էր մեծ քանակությամբ զինամթերք, ինչը պատճառաբանել են նկարահանվելիք ֆիլմերում օգտագործելու համար:
Քրեական գործով պարզվել էր, որ Իսրայել Սարգսյանն իր ընկեր Մովսես Ներսիսյանին պատվիրել է կատարել Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը: Ըստ Ոստիկանության՝ եղել են օպերատիվ տվյալներ, որ սպանությունը, հնարավոր է, կատարած լինեն Իսրայել Սարգսյանը, Մովսես Ներսիսյանը եւ Տիգրան Ասատրյանը:
Ոստիկանները փետրվարի 3-ին բերման են ենթարկել Իսրայել Սարգսյանին եւ Տիգրան Ասատրյանին, Մովսես ներսիսյանին հայտնաբերել չի հաջողվում: Անձնական խուզարկությամբ Իսրայել Սարգսյանի մոտ հայտնաբերվել է «Բերետա» տիպի ատրճանակ:
Հետագայում Իսրայել Սարգսյանը, իր կատարած հանցագործությունը թաքցնելու նպատակով Մովսես Ներսիսյանին հրավիրել է Դավիթաշենի հյուրանոցներից մեկը, որտեղ սպանել է Մովսես Ներսիսյանին, ապա ավտոմեքենայով վերջինիս դին տեղափոխել է Քանաքեռավանի դաշտ եւ նետել կոյուղու դիտահորը: Փետրվարի 18-ից փրկարարները ոստիկանների հետ որոնում են Մովսեսի դին, սակայն առայժմ չի հաջողվել գտնել:
Խուզարկությամբ, Իսրայել Սարգսյանի բնակության վայրում հայտնաբերվել ու առգրավվել է ապօրինի զինամթերք: Տիգրան Ասատրյանի բնակության վայրից էլ հայտնաբերվել եւ առգրավվել են «Նագան» տիպի թմբուկավոր ատրճանակ եւ ռազմամթերք, մեծ քանակի ռազմամթերք է հայտնաբերվել նաեւ Մովսես Ներսիսյանի բնակության վայրում:

Апелляционный суд Армении 24 февраля отклонил ходатайство об изменении меры пресечения по отношению к Исраэлу Саркисяну, задержанному по делу об убийстве брата криминального авторитета «Тевосика» Артура Сафаряна. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила адвокат Исраэла Саркисяна Гаяне Галоян.
Адвокат сообщила, что намерена обжаловать это решение, а также представить новые ходатайства.
Как сообщалось ранее, утром 27 января около 00:17 часов поступил сигнал о том, что на улице Сарьяна убит человек. Прибывшие по вызову оперативники установили, что около 00:15 часов во дворе дома номер 5/а по переулку Арами застрелен Артур Сафарян, 1972 г.р. В результате осмотра места происшествия обнаружена 1 пуля, 3 гильзы калибра 9 мм, а также на улице Сарьяна 1 пуля, также к пистолету «Макаров». Возбуждено уголовное дело по ч. 1 статьи 104 (убийство) и 235 (незаконное ношение оружия). Назначены экспертизы. Согласно сообщению Полиции, предположительно Артура Сафаряна «заказал» Исраэл Саркисян, непосредственно убийство совершил Мовсес Нерсисян. Для сокрытия преступления Исраэл Саркисян пригласил Мовсеса Нерсисяна в одну из гостиниц столичного района Давидашен, где и расправился с подельником. Затем Саркисян перевез тело Нерсисяна в Канакераван и сбросил в люк. В доме другого подозреваемого в причастности к убийству, Тиграна Асатряна, обнаружен пистолет «Наган» и боеприпасы.
Ранее Исраэл Саркисян работал заместителем начальника федерации Дукендо. Начальником этой федерации является Гор Варданян. Исраэл Саркисян снимался в эпизодических ролях в фильмах Гора Варданяна. Полномочия Саркисяна в федерации прекращены 30 декабря.