Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի եվրոպական ասոցիացիայի առաջարկը նաեւ «Արեւելյան գործընկերության» Վիլնյուսի գագաթաժողովի հետո: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 12-ին, Երեւանում հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Նա հավելել է, որ 2013-ին Վիլնյուսի գագաթաժողովում Հայաստանը ցույց տվեց իր կամքն ու ընտրությունը. Հանրապետությունը պահպանում է Եվրոպային մերձենալու վճռականությունը: Օլանդի խոսքով՝ պետք չէ կանգնել ԵՄ-ի եւ Մաքսային միության միջեւ դիլեմայի առջեւ: «Ես կցանկանայի մտածել այն մասին, թե ինչպես Հայաստանը կարող է կազմակերպել ԵՄ-ի հետ ասոցիացիան այնպես, որ դա չխանգարի ՄՄ-ի հետ ինտեգրմանը: Ակնհայտ է, որ Հայաստանը, կապված լինելով իր տարածաշրջանին, ցանկանում է մասնակցել նաեւ եվրոպական քաղաքական արժեքներին: Դա անհրաժեշտ է, ինչպես նաեւ եվրոպական ներդրումների հոսքը Հայաստան, որպեսզի մեր օրակարգը հագեցած լինի ոչ միայն քաղաքական, այլեւ տնտեսական հարցերով»,-ասել է Օլանդը:

Франция приветствует евроассоциацию Армении и после саммита Восточного партнерства в Вильнюсе. Об этом заявил президент Франции Франсуа Олланд на открытии армяно-французского бизнес-форума в  Ереване 12 мая.
На форуме в Вильнюсе в ноябре 2013 г., добавил Олланд, Армения показала свою волю и выбор: республика сохраняет решимость приближаться к Европе. Не нужно, отметил он, вставать перед дилеммой между Европейским и Таможенным союзами. «Я хотел бы подумать о том, как Армении можно организовать ассоциацию с ЕС без того, чтобы это мешало вашей интеграции с Таможенным союзом.  Очевидно, что Армения, будучи связанной со своим регионом, хочет быть частью и европейских политических ценностей. Это необходимо, как и приход в Армению европейских инвестиций. Чтобы наша повестка дня была насыщена не только политическими, но и экономическими вопросами», - заявил Олланд.