Ղրղըզստանը մտադիր է մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջ Մաքսային միության լիիրավ անդամ դառնալ: Տեղեկությունը ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցի ընթացքում երկրի վարչապետ Ջոոմարտ Օտորբաեւն է հաղորդել:
«Մենք ձգտելու ենք «ճանապարհային քարտեզի» շրջանակում հանձն առնված բոլոր պարտականություններն ի կատար ածել», - հայտարարել է նա: Վարչապետի խոսքով, հիշյալ փաստաթուղթը բոլոր նախապատրաստական աշխատանքների` մինչեւ տարվա վերջ իրականացում է նախատեսում:
Ղրղըզստանի կառավարության ղեկավարը նաեւ նշել է, որ, ի տարբերություն մի շարք քաղաքական ընդդիմախոսների, հավանություն է տալիս հանրապետության` Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի տնտեսական միավորմանն անդամագրվելու գաղափարին:
«Այստեղ հայեցակարգային խնդիրը հետեյալն է` ցանկանում ենք բաց տնտեսությո՞ւն կառուցել, թե՞ առանձնանալ մեր գլխավոր առետրային գործընկերներից: Բայց քանի որ ի սկզբանե բաց տնտեսության ենք ձգտում, ցանկապատներ կառուցելու ցանկացած նախաձեռնություն արմատապես սխալ կլինի», - հայտարարել է Օտորբաեւը:
Նրա խոսքով, երկիրն, ընդհակառակը, պետք է «ազատ տնտեսության հայեցակարգի ճանապարհին վեր խոյացող բոլոր խոչընդոտները վճռականորեն արմատախիլ անի»: «Ամենամեծ դրական տեղաշարժը երկրի ներդրումային պայմանների սկզբունքային բարելավումն է լինելու, իսկ հիմնական բացասական կողմը` որոշ ապրանքատեսակի գների հավանական բարձրացումը: Բայց եթե համեմատելու լինենք Մոսկվայի, Աստանայի, Մինսկի եւ Բիշկեկի շուկաներիում առկա գները, պարզ է դառնում, որ տարբերություններն այնքան էլ մեծ չեն, ավելին` Մաքսային միության շուկաներում վաճառվող մի շարք հիմնական ապրանքատեսակների, օրինակ` հացի, ալյուրի, ձվի գներն ավելի էժան են` մեր շուկայի համեմատությամբ», - նշել է Ղրղըզստանի վարչապետը:

Киргизия планирует стать полноправным членом Таможенного союза (ТС) до конца текущего года. Об этом в интервью  ИТАР-ТАСС заявил премьер-министр республики Джоомарт Оторбаев.
«Мы будем стремиться к тому, чтобы исполнить все свои обязательства в рамках «дорожной карты», - сказал он. По его словам, данный документ подразумевает завершение всех подготовительных мероприятий Киргизией до конца текущего года.
Глава киргизского правительства также отметил, что, в отличие от ряда своих политических оппонентов, он одобряет идею вступления республики в экономическое объединение Белоруссии, Казахстана и России.
«Концептуальный вопрос здесь состоит в том, строим ли мы открытую экономику или закрываемся заборами от наших самых главных внешнеэкономических партнеров. Но мы ведь изначально строим открытую экономику, поэтому воздвигать барьеры перед нашими основными внешнеэкономическими партнерами считаем в корне неправильным», - заявил Оторбаев.
В нынешних экономических условиях, сказал премьер, страна наоборот должна «решительно снимать эти барьеры на границах для полной реализации концепции свободной торговли: «Самый главный плюс от данного шага я вижу в принципиальном улучшении инвестиционного климата в стране».
Основным же минусом от вхождения республики в ТС премьер-министр назвал возможный рост цен на некоторые виды продукции. «Но это ошибочное мнение, - подчеркнул Оторбаев. - Если сейчас сравнить цены на рынках Москвы, Астаны, Минска и Бишкека, то увидим, что они не очень сильно и различаются, более того, ряд основных видов продуктов в государствах Таможенного союза даже дешевле, например, хлеб, мука, яйца и так далее».