Հայաստանի ԱԳՆ-ում Հայաստանի եւ Ճապոնիայի կառավարությունների միջեւ հունիսի 9-ին կնքվել է Ճապոնիայի կողմից ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը դրամաշնորհ տրամադրելու մասին համաձայնագիր, որով հայկական կողմին կտրամադրվի 200 մլն յենին (1,93 մլն ԱՄՆ դոլարին) համարժեք՝ Ճապոնիայի փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների արտադրանքը:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ համաձայնագիրը ստորագրել են ՀՀ արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Հայկարամ Մխիթարյանը եւ Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Տիկահիտո Հարադան: Ստորագրման արարողությունից հետո ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը ընդունել է Ճապոնիայի դեսպան Տիկահիտո Հարադային: Կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է, որ Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանության բացումը նոր խթան կհաղորդի փոխգործակցության զարգացմանը:

В МИД Армении между правительствами Армении и Японии подписано соглашение, согласно которому Япония предоставит МЧС Армении продукцию малых и средних предприятий, эквивалентную сумме 200 млн. иен (порядка $1,93 млн.). Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД республики, соглашение подписали заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армении Айкарам Мхитарян и посол Японии в республике Тикахито Харада. Затем замглавы МИД Армении Сергей Манасарян принял главу японской дипмиссии. Стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес.
В ходе беседы собеседники подчеркнули, что открытие в республике посольства Японии даст новый импульс дальнейшему развитию двусторонних отношений.