Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը մեղադրել է ԵԽԽՎ փոխնախագահ Ռենե Ռուքեին՝ Ադրբեջանի օրենքները խախտելու մեջ:
«ԵԽԽՎ անդամները գործ ունեն օրենսդրության հետ, դա չի նշանակում, որ նրանք պետք է խախտեն եւ չհարգեն այլ անդամ երկրների օրենքները: Պարոն Ռուքեն անօրինական կերպով այցելել է օկուպացված տարածքներ»,-հայտարարել է Մամեդյարովը:
Նախարարը յուրահատուկ կերպով է պատասխանել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների մասին հարցին՝ հայտարարելով, որ «ոչ ոք չի կարող ասել, որ աշխարհում գոյություն ունեն բացարձակ ժողովրդավարական երկրներ»:
Նույն ոճով նա անդրադարձել է լոբբիստների մասին հարցին: «Լոբբինգը Ադրբեջանում չի առաջացել: Լոբբինգը Ստրասբուրքում օգտագործում են բոլորը»,-ասել է նա:
Ավելին, նրա խոսքով, Ադրբեջանում գոյություն ունի ոչ միայն կրոնական հանդուրժողականություն, այլեւ այն գտնվում է շատ բարձր մակարդակի վրա, եւ կրոնական փոքրամասնությունները պաշտպանված են պետության կողմից:
Նշենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունների որոշման արդյունքում (վերջին րոպեին չեղյալ է համարվել ԵԽԽՎ փոխնախագահ Ռենե Ռուքեին տրված վիզան) ԵԽԽՎ-ն որոշել է առաջիկա 2 տարիներին հանդիպումներ չանցկացնել Բաքվում, սկսած 2014-ի հունիսի 1-ից:

Глава МИД Азербайджана Эльмар Маммадьяров обвинил вице-президента ПАСЕ Рене Руке в нарушении законов Азербайджана.
«Члены ПАСЕ имеют дело с законодательством, это не означает, что они должны нарушать и не уважать законы других стран-членов. Господин Руке незаконно посетил оккупированные территории», - заявил Маммадьяров.
Министр своеобразно ответил на вопрос о правах человека в Азербайджане, заявив, что «никто не может сказать, что в мире существуют абсолютно демократические страны». В той же манере он коснулся и вопроса о лоббистах. «Лоббинг не был изобретен в Азербайджане. Лоббинг используется в Страсбурге всеми. Да, все этим пользуются по всему миру»,- заявил он.
Более того, по его словам, в Азербайджане не только существует религиозная толерантность, но и «находится на довольно высоком уровне, и права религиозных меньшинств защищаются государством».
Отметим, что вследствие решения властей Азербайджана в последнюю минуту аннулировать уже выданную визу вице-президенту Ассамблеи Рене Руке, ПАСЕ решила не проводить встречи в Баку протяжении двух лет, начиная с 1 июня 2014 года.