Հայաստանի խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին չեն հետաքրքրում արտաքին քաղաքական խնդիրները: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 23-ին, Երևանի մամուլի ակումբի կողմից կազմակերպված «Հայաստանը և Եվրասիական ինտեգրացիան. գոյություն ունի՞ արդյոք այլընտրանքային քաղաքական օրակարգ» թեմայով կլոր սեղանի քննարկման ժամանակ, որն ընթանում էր Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ, հայտարարել է հրապարակախոս Զարուհի Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ քաղաքական գործիչների համար, խոշոր հաշվով, մեկ է, թե ինչ ուղի է որդեգրում Հայաստանը՝ դեպի Եվրամիություն, թե Եվրասիական տնտեսական միություն: «Նրանք զբաղված են միայն նրանով, որ պահպանեն իրենց տեղը խորհրդարանում»,-վստահ է Զարուհի հովհաննիսյանը:
Նա դրանով է բացատրում պատգամավորների «լղոզված ու հակասական» դիրքորոշումները թե եվրոպական, թե եվրասիական ինտեգրման ուղիների վերաբերյալ:
Ինչ վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությանը, հրապարակախոսի կարծիքով, տնտեսական տեսանկյունից Երեւանը պատրաստ չէ դրան, եւ Հայաստանը գործընկերային հարաբերություններ կառուցելու փոխարեն կարող է հերթական անգամ գործիք դառնալ Կրեմլի ձեռքում:

YEREVAN. – The representatives of Armenia's political parties are not interested in foreign policy issues, publicist Zaruhi Hovhannisyan said during the round-table discussion on Monday.
She is convinced the politicians do not really care whether Armenia will go towards EU or Eurasian Economic Union.
“They are engaged in preserving their seats in the parliament,” Hovhannisyan said during the discussion.
The publicist believes this is the reason for “controversial and vague position of the MPs concerning European and Eurasian integration”.
As regards accession to the Eurasian Economic Union, the expert said economically Yerevan is not ready for this and the republic may “once again become an instruments in the hands of Kremlin”.