Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նիստում Բելառուսը եւ Ղազախստանը հավանություն չեն տվել Ռուսաստանի առաջարկությանը` Ուկրաինայից ներմուծվող ապրանքերի մաքսատուրքերի բարձրացման վերաբերյալ, գրում է «Վեդոմոստի» թերթը` վկայակոչելով դաշնային պաշտոնյային:
Նախօրեին Ուկրաինան ստորագրել է ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի տնտեսական հատվածը: Փաստաթուղթը ենթադրում է ներմուծման հարկերի զրոյացում: ՌԴ իշխանությունները բազմիցս ասել են, որ Ուկրաինայի կողմից համաձայնագիրը ստորագրելուց հետո, բացասական հետեւանքների դեպքում, Ռուսաստանը ներքին շուկան կպաշտպանի Եվրոպայից առանց հարկերի ապրանքների հոսքից:
Ուկրաինան շարունակում է մնալ ԱՊՀ ազատ առեւտրի գոտու անդամ: ՄՄ անդամների աջակցության բացակայության դեպքում Ռուսաստանն իրավունք ունի միակողմանի միջոցներ ձեռնարկել:
Նշվում է, որ ուկրաինական ներմուծումից սեփական շուկան պաշտպանելու նպատակով, Ռուսաստանը կարող է օգտագործել ԱՊՀ-ի ազատ առեւտրի վերաբերյալ պայմանագրին կից 6-րդ դրույթը, որը հնարավորություն է տալիս չեղյալ հայտարարել նախապատվությունները, եթե ներմուծման աճող ծավալը վնասում է տնտեսությանը: Զրոյական հարկը կարող է փոխարինվել միասնական մաքսային հարկով` ըստ ԱՀԿ-ի կանոնների, հետեւաբար Ուկրաինայից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը կարող են կազմել 7,1%:

At the recent Eurasian Economic Commission meeting, Belarus and Kazakhstan did not approve the Russian Federation (RF) proposal to raise the customs duties on the products that are imported from Ukraine, Vedomosti newspaper wrote citing a federal official.
As reported earlier, Ukraine recently signed the economic section of the European Union Association Agreement. This document suggests the zeroing of import duties.
The RF authorities have repeatedly stated that in the case of adverse consequences following Ukraine’s signing of the aforesaid document, Russia will protect its domestic market from the flow of non-taxed goods from Europe.
Ukraine remains a member of the Commonwealth of Independent States (CIS) free trade zone. And in the absence of support by the other Customs Union (CU) members, Russia has the right to take unilateral measures.