Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն զինծառայողներին հանձնարարել է բարձրացնել Ուկրաինայի պետական դրոշը Սլավյանսկում: Այդ մասին հաղորդում է UNIAN-ը՝ վկայակոչելով նախագահի մամուլի ծառայությանը:
«Ուկրաինայի գլխավոր շտաբի պետ Վիկտոր Մուժենկոն Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին զեկուցել է, որ այսօր գիշեր զինյալները փորձել են դուրս գալ Սլավյանսկից եւ ընկել ուկրաինական զորքերի ականանետային կրակի տակ: Արդյունքում ոչնչացվել է հակառակորդի մեկ տանկ, երկու զրահամեքենա եւ երկու դեսանտային մարտական մեքենա», - ասվում է հաղորդագրությունում:
«Նախագահը հանձնարարել է Գլխավոր շտաբի պետին վերականգնել պետական դրոշը Սլավյանսկի քաղաքային խորհրդի շենքի վրա», - ասվում է հաղորդագրությունում:

President Petro Poroshenko has given the Ukrainian army the order to raise the country’s national flag in Slavyansk city, UNIAN news agency reported citing the President’s press service.
“Viktor Muzhenko, the Chief of the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, has reported to Ukrainian President Petro Poroshenko that the militants tried to get out of Slavyansk tonight and they came under the mortar fire by the Ukrainian troops.
“As a result, one tank, two armored personnel carriers, and two landing combat vehicles of the adversary were destroyed.
“The President has instructed the Chief of the General Staff to restore the national flag on the Slavyansk Municipal Council building,” the respective statement reads, in particular.