Լսողական խնդիրներ ունեցող 14-ամյա քարվաճառցի աղջնակը՝ Կարինե Մինասյանն այսուհետ Երեւանի «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի մասնագետների հսկողության տակ կգտնվի եւ հնարավոր է՝ աշնանը, եթե մինչ այդ վիրահատությանը խոչընդոտող որեւէ հանգամանք ի հայտ չգա, կոխլեար իմպլանտացիայի ենթարկվի։
ԲԿ ղեկավար եւ ԼՂՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը անմիջապես արձագանքել է NEWS.am-ի՝ երեխայի առողջական վիճակի մասին պատմող՝ հուլիսի 1-ին հրապարակած նյութին եւ նրա բուժումն իր ղեկավարությամբ գործող հիմնարկում անվճար իրականացնելու կարգադրություն իջեցրել ։
NEWS.am-ը կազմակերպել էր ընտանիքի այցը Երեւան եւ «Էրեբունի» ԲԿ-ում իրականացված բոլոր հետազոտություններին հետեւել։ Հենց այդ օրերին վեց այլ երեխաների կոխլեար իմպլանտացիայի ենթարկելու նպատակով Հայաստանում էին գտնվում Հայկական միջազգային բժշկական հիմնադրամի պատասխանատու Սալբի Ագարակյանը եւ UCLA Քալիֆորնիական համալսարանի առաջատար վիրաբույժ Ակիրա Իշիյաման։ Նշենք, որ հիմնադրամը, Ակիրա Իշիյամայի աջակցությամբ, անվճար իմպլանտներ է տրամադրում լսողական խնդիրներ ունեցող հայ մանկիկներին: Բացի այդ, Սալբի Ագարակյանը եւ Ակիրա Իշիյաման խորհրդատվություն են տրամադրում հայ մասնագետներին։
ԲԿ Քիթ-կոկորդ-ականջի բաժանմունքի ղեկավար, ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր քիթ-կոկորդ-ականջաբան Արթուր Շուքուրյանը Կարինեի մոր՝ Անահիտ Մինասյանի հետ զրույցում նշել է, որ երեխան այժմ եռակի՝ «ԼՂՀ առողջապահության նախարարի, ամերիկացի գործընկերների եւ մի քիչ էլ մեր» հսկողության տակ է գտնվում։
«Էրեբունի» ԲԿ քիթ-կոկորդ-ականջաբան Արմինե Մարտիրոսյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում տեղեկացրել է, որ, իրականացված հետազոտությունների արդյունքների համաձայն, Կարինեի լսողական խանգարման պատճառը ոչ թե ներքին ականջն է, այլ լսողական նյարդային բջիջները։ «Երեխան չորրորդ աստիճանի՝ ձեռքբերովի ծանրալսություն ունի», - նշել է նա։ Պարզաբանենք, որ չորրորդ աստիճանի ծանրալսություն նշանակում է, որ Կարինեն մարդկային ձայները անգամ լսողական սարքով չի լսում, արձագանքում է միայն խուլ աղմուկին, իսկ զրուցակցին հասկանում է շուրթերի շարժումներով։
Այսպիսի ախտորոշմամբ հիվանդները, բժշկի խոսքով, կոխլեար իմպլանտացիայի են ենթակա ։ Վիրահատությունից առաջ նա պետք է նախապատրաստական շրջան անցնի, որի ընթացքում անպայման պետք է լսողական սարք կրի եւ սուրդոմանկավարժի հետ պարապմունքների հաճախի։ Վիրահատությունից մեկ ամիս անց իմպլանտին խոսակցական պրոցեսոր է միացվում, ապա այն ծրագրավորվում է, եւ հետվիրահատական վերականգնողական աշխատանքներն են սկսվում։
«Արդյունքը, հուսով եմ, պետք է շատ լավ լինի, քանի որ երեխայի խոսքը նորմայի սահմաններում է գտնվում, պարզապես անհրաժեշտ է լսողությունը եւ լսողախոսակցական զգայարանը վերականգնել, քանի որ տարիների ընթացքում այն նրա մոտ հետ է զարգացել», - համոզմունք է հայտնել Արմինե Մարտիրոսյանը:
Առաջին դասը Կարինե Մինասյանի հետ սուրդոմանկավարժ Լիլիթ Հարությունյանն անցկացրեց, որից հետո ընտանիքը հետդարձի՝ դեպի Քարվաճառ ճանապարհը բռնեց։ Տանը Կարինեի պարապմունքները ծնողների, ինչպես նաեւ քրոջ՝ Մարինեի եւ եղբոր՝ Վազգենի հետ կշարունակվեն, մինչեւ որ աղջիկը նորից Երեւան կգա՝ վիրահատությանը նախապատրաստվելու համար։
Հիշեցնենք, որ NEWS.am-ը, բարեգործական ակցիայի շրջանակում, այս ընտանիքին այցի էր գնացել՝ Քարվաճառ։ Երեխան լրագրողներին պատմել էր, որ երազում է նորից լսել եւ վիրաբույժ դառնալ։
Եւս մեկ հիշեցում. նյութի հրապարակումից հետո Facebook-ի ակտիվիստները Կարինեի Մայրիկի՝ Անահիտ Մինասյանի անունով հաշվեհամար են բացել Կոնվերս բանկում եւ կոչ են անում օգնել այս ընտանիքին։

14-летняя Карине Минасян из Карвачара со слуховыми проблемами взята под наблюдение в ереванском медцентре «Эребуни». Девочке, возможно, уже осенью будет сделана кохлеарная имплантация, если, кончено, до этого никаких противопоказаний выявлено не будет.
Руководитель медцентра и министр здравоохранения Нагорно-Карабахской Республики Арутюн Кушкян незамедлительно отреагировал на информацию Новости Армении -  NEWS.am о Карине Минасян и отдал распоряжение организовать бесплатное лечение девочки в руководимой им клинике.
Новости-Армении NEWS.am организовало поездку семьи Карине из Карвачара в Ереван и проследило за всеми исследованиями, которые организовали в медцентре «Эребуни». В Армении в эти дни находились ответственная Армянского международного  медицинского фонда Салби Агаракян и хирург Калифорнийского университета UCLA Акира Ишияма. Отметим, что Фонд при содействии Ишиямы предоставляет бесплатные импланты армянским детям, которых оперируют в медцентре «Эребуни». Кроме того, Салби Агаракян и Акира Ишияма консультируют армянских специалистов.
Руководитель ЛОР отделения МЦ «Эребуни», главный отоларинголог Минздрава Армении Артур Шукурян в беседе с членами семьи Карине отметил, что ребенок сейчас находится под тройным контролем: «министра здравоохранение НКР, американских коллег и немного нашим».
Отоларинголог МЦ «Эребуни» Армине Мартиросян в беседе с журналистом NEWS.am Medicine отметила, что по результатам обследования, причина расстройства слуха у девочки кроется в слуховых нервных клетках.  «У девочки приобретенная тугоухость четвертой степени», - сказала она. Поясним, что Карине не воспринимает человеческий голос даже со слуховым аппаратом, реагирует только на глухой звук, а собеседников понимает по движению губ.
По словам врача, пациенты с таким диагнозом подлежат кохлеарной имплантации. До операции девочка должна пройти подготовку, и в этот период она должна обязательно носить слуховой аппарат и заниматься с сурдопедагогом. Через месяц после операции к импланту будет подключен речевой процессор, и начнется послеоперационная реабилитация.
«Результат, я надеюсь, будет хорошим, поскольку речь ребенка находится в пределах нормы, просто надо восстановить слух и слухоречевое восприятие, которое у нее за эти годы деградировало», - выразила уверенность Армине Мартиросян.
Первый урок с Карине Минасян провела сурдопедагог Лилит Арутюнян, после чего семья отправилась домой – в Карвачар, ждать, пока девочку снова позовут, чтобы подготовить к имплантации.
Напомним, что Новости Армении – NEWS.am в рамках благотворительной акции посетило семью Карине Минасян в Карвачаре. Девочка рассказала журналистам, что мечтает обрести слух и стать хирургом.
Напомним также, что после публикации материала активисты Facebook открыли на имя матери девочки Анаит Минасян счет в Конверс Банке: