Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցության խնդիրները լուծելի են: Այսօր՝ հուլիսի 15-ին, մամուլիսի ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ մեկնաբանելով կառույցին հանրապետության ինտեգրման ձգձգված գործընթացը:
Նրա խոսքով՝ այդ խնդիրները կրում են ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ քաղաքական բնույթ:
Մասնավորապես, ինչպես նշել է Իսկանդարյանը, «Հայաստանը պետք է կես տարվա ընթացքում անցներ այն ճանապարհը, ինչ Ղազախստանը, Բելառուսը եւ Ռուսաստանն անցել են մեկ ու կես տասնամյակում»: Այլ խոսքով՝ կառույցի միանալու համար անհրաժեշտ է որոշակի թվով փաստաթղթեր պատրաստել:
«Եվ հարցը դրանք տեխնիկապես պատրաստելու մեջ չէ: Կազմակերպության բոլոր անդամների համաձայնեցումը պահանջող շատ կետեր կան», - նշել է փարձագետը՝ պարզաբանելով, որ դրանց մեծ մասը վերաբերում են տնտեսական ռազմավարությանը:
Սակայն միությանը անդամակցելու Երեւանի հիմնական խոչընդոտը, քաղաքագետի կարծիքով, թաքնված է Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ներքին կոնֆլիկների մեջ: Եվ այս իրավիճակում ոչ մի պահանջ չկա: «Երեւանը նաեւ տարբեր հակասությունների առարկա է», - ընդգծել է Իսկանդարյանը:
Այդուհանդերձ, փորձագետը հավաստիացրեց, որ այս բոլոր հարցերը կարելի է հարթել: Այլ հարց է, թե որոշակի ժամանակ կպահանջվի, ուստի մոտ օրերս կամ շաբաթներին Հայաստանը չի միանա այդ համագործակցությանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Ղազախստանի արտգործնախարար Էրլան Իդրիսովը հայտարարել էր, որ ԵԱՏՀ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:

Проблемы вступления Армении в Евразийский экономический союз решаемы. Такое мнение на пресс-конференции 15 июля выразил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян, комментируя  затянувшийся процесс интеграции республики в структуру.
По его словам, эти проблемы имеют как технический, так и политический характер.
В частности, как отметил Искандарян, «Армения должна была за полгода пройти тот путь, который Казахстан, Белоруссия и Россия проделали за полтора десятилетия». Иначе говоря, для присоединения к структуре необходимо подготовить определенное количество документов.
«И дело не только в том, чтобы их технически подготовить. Есть много пунктов, требующих согласования со всеми членами организации», - заметил эксперт, пояснив, что большинство из них касается экономической стратегии.
Однако главная помеха вступления Еревана в союз кроется, по мнению политолога, во внутренних конфликтах между Белоруссией, Казахстаном и Россией. И в этой ситуации, на взгляд Искандаряна, странно думать, что к Армении нет никаких претензий. «Ереван также является предметом различных противоречий», - подчеркнул он.
Тем не менее, обратил внимание эксперт, все эти вопросы можно уладить. Другое дело, что на это требуется время, поэтому в ближайшее дни и недели Армения не присоединится к объединению.
Напомним, что на днях глава МИД Казахстана Ерлан Идрисов заявил о том, что договор о вступлении Армении в ЕАЭС может быть подписан в октябре текущего года.