Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցության խնդիրները լուծելի են: Այսօր՝ հուլիսի 15-ին, մամուլիսի ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ մեկնաբանելով կառույցին հանրապետության ինտեգրման ձգձգված գործընթացը:
Նրա խոսքով՝ այդ խնդիրները կրում են ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ քաղաքական բնույթ:
Մասնավորապես, ինչպես նշել է Իսկանդարյանը, «Հայաստանը պետք է կես տարվա ընթացքում անցներ այն ճանապարհը, ինչ Ղազախստանը, Բելառուսը եւ Ռուսաստանն անցել են մեկ ու կես տասնամյակում»: Այլ խոսքով՝ կառույցի միանալու համար անհրաժեշտ է որոշակի թվով փաստաթղթեր պատրաստել:
«Եվ հարցը դրանք տեխնիկապես պատրաստելու մեջ չէ: Կազմակերպության բոլոր անդամների համաձայնեցումը պահանջող շատ կետեր կան», - նշել է փարձագետը՝ պարզաբանելով, որ դրանց մեծ մասը վերաբերում են տնտեսական ռազմավարությանը:
Սակայն միությանը անդամակցելու Երեւանի հիմնական խոչընդոտը, քաղաքագետի կարծիքով, թաքնված է Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ներքին կոնֆլիկների մեջ: Եվ այս իրավիճակում ոչ մի պահանջ չկա: «Երեւանը նաեւ տարբեր հակասությունների առարկա է», - ընդգծել է Իսկանդարյանը:
Այդուհանդերձ, փորձագետը հավաստիացրեց, որ այս բոլոր հարցերը կարելի է հարթել: Այլ հարց է, թե որոշակի ժամանակ կպահանջվի, ուստի մոտ օրերս կամ շաբաթներին Հայաստանը չի միանա այդ համագործակցությանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Ղազախստանի արտգործնախարար Էրլան Իդրիսովը հայտարարել էր, որ ԵԱՏՀ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:

YEREVAN. – The problems in connection with Armenia's joining Eurasian Economic Union can be solved, head of Caucasus Institute Alexander Iskandaryan said during a press conference on Tuesday. These problems are of technical and political character, he believes.
Over six months Armenia had to pass the way that Kazakhstan, Belarus and Russia passed for one and a half decade Iskandaryan said.
Thus, certain documents are necessary for joining the Union, analyst explained, adding that many provisions need to be agreed with all member states.
However, Iskandaryan is convinced that the main obstacle for Armenia's accession is internal conflict between Kazakhstan, Belarus and Russia. It is obvious that Yerevan is one of the subjects to controversy.
Nevertheless, the expert believes differences can be settled, and this requires time, this is the reason that Armenia will not join the Union in coming days or weeks.
Last week Kazakhstan Foreign Minister said the agreement on Armenia's accession may be signed in October.