«Microsoft» ընկերությունը դատի է տվել «Samsung» հարավկորեական ընկերությանը՝ վերջինիս մեղադրելով արտոնագրերի լիցենզավորման համաձայնությունը խախտելու մեջ, հաղորդում է The Telegraph-ը:
Մանհեթենի դաշնային դատարանում տրված դատական հայցով Microsoft-ը Samsung-ից գումարային փոխհատուցում է պահանջում, սակայն գումարի չափը չի հրապարակում:
Samsung-ի ներկայացուցիչները իրավիճակը չեն մեկնաբանում:
Օգոստոսի 1-ին Microsoft իրավաբանական խորհրդատու Դեւիդ Հովարդը իր բլոգում գրել է, որ Microsoft-ը հարգում է Samsung-ի «արժեքներն ու համագործակցությունը նրա հետ», սակայն այդ երկու ընկերությունները  լիցենզիոն համաձայնությունը մեկնաբանելու տարբեր մոտեցումներ ունեն: «Դժբախտաբար, նույնիսկ գործընկերների մոտ են երբեմն տարաձայնություններ ծագում», - գրում է Հովարդը:

Компания «Microsoft» подала в суд на южнокорейскую компанию «Samsung» после того, как южнокорейский производитель смартфонов якобы нарушил соглашение о лицензировании патентов, передает The Telegraph
В судебном иске, поданном в федеральный суд Манхэттена, Microsoft добивается денежного возмещения от Samsung, но публично не раскрывает сумму.
Представители Samsung непосредственно не комментируют ситуацию.
1 августа заместитель генерального юрисконсульта Microsoft Дэвид Говард в своем блоге написал, что Microsoft «уважает ценности и партнерство» с Samsung, но у двух компаний разные подходы в связи с тем, как интерпретировать лицензионное соглашение. «К сожалению, даже у партнеров иногда бывают разногласия», - пишет Говард.