Հայաստանի նոր ատոմակայանը պատրաստ կլինի 2016 թ.։ Այդ մասին այսօր հայտարարեց էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը։ Նախատեսվում է, որ ատոմակայանը կունենա 1200 մեգավատ հզորություն, սակայն նախարարն ասաց, որ էլեկտրաէներգիայի ավելցուկի խնդիր Հայաստանում չի լինի՝ կավելանան սպառման ծավալները, իսկ Իրանի հետ 25 տարով էլեկտրաէներգիա մատակարարելու պայմանագիր կա։
Ատոմակայանի կառուցման նպատակով «Ռոսատոմի» հետ ստեղծվել է համատեղ ձեռնարկություն, ինչը Հայաստանում հիմք է հանդիսացել կարծելու, որ ատոմակայանի նոր բլոկը կառուցվելու է Ռուսաստանի հետ համատեղ։ Սակայն Մովսիսյանն ասաց, որ բացի Ռուսաստանից՝ եւս 6 երկիր շահագրգռված են մասնակցելու եւ ցանկացած ներդրող կարող է միանալ համատեղ ձեռնարկությանը, որն իրենից ներկայացնում է բաց բաժնետիրական ընկերություն։ «Շուտով տնտեսական հիմնավորման ողջ նյութերը կհրապարակվեն։ Հետաքրքրվող ընկերություններ շատ կան, սպասում են հրապարակմանը, որից հետո բանակցությունները ավելի առարկայական կդառնան»,- ասաց նախարարը։

A new nuclear-power plant (NPP) will be constructed in Armenia by 2016, RA Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan stated on July 14. The expected capacity of the new NPP is 1,200 MW. The Minister pointed out that no energy surplus should be expected in Armenia, and a 25-year energy supply agreement is in effect with Iran.
A company was founded with a view to constructing an NPP in cooperation with Rosatom, which suggested the new NPP would be constructed in cooperation with Russia. However, six more countries are interested in the construction, and each of them is willing to join the company. "The economic data will soon be available. The organizations are waiting for them to intensify negotiations," Movsisyan said.