Երկօրյա պաշտոնական այցով Ռուսաստան է մեկնել ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը, ով այնտեղ մասնակցել է Մոսկվայում կայացած ԵՏՄ անդամ պետությունների մրցակցային մարմինների ղեկավարների պաշտոնական հանդիպմանը:
ՏՄՊՊՀ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցությունից հետո, սա հակամենաշնորհային կարգավորման հարցերով հանձնաժողովի առաջին նիստն է:
ՏՄՊՊՀ նախագահը ԵՏՄ անդամ երկրների մրցակցային մարմինների ղեկավարների հետ քննարկել է մի շարք ոլորտներին վերաբերող առարկայական խնդիրներ: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է միջազգային ռոումինգ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների գնային քաղաքականությանը: Ըստ ուսումնասիրությունների, բջջային կապի ոլորտում գործող ընկերությունները տեղական սակագների համեմատ մի քանի տասնյակ անգամ ավելի բարձր գներ են սահմանում ռոումինգի ժամանակ: Հանդիպման ընթացքում կայացվել է որոշում՝ նշված ոլորտը ուսումնասիրելու վերաբերյալ: Չհիմնավորված գներ կիրառող ընկերությունների հանդեպ կհարուցվեն համապատասխան վարչական վարույթներ:
Ավիափոխադրումների ոլորտի գնային քաղաքականությունը եւս կլինի ՏՄՊՊՀ դիտակետում Հանդիպման օրակարգում է եղել նաեւ ավիափոխադրումների ոլորտը, որտեղ եւս կա կարգավորման անհրաժեշտություն: Ուղեւորափոխադրումների սակագները հաճախ միեւնույն տարածության համար միմյանցից էականորեն տարբերվում են: Գնային անհամապատասխանությունների կամ հնարավոր հակամրցակցային համաձայնությունների հետ կապված՝ Հայաստանի մրցակցային մարմինը ԵՏՄ անդամ երկրների գործընկերների հետ համատեղ կիրականացնի գնագոյացման ուսումնասիրություն:
Հանդիպման գլխավոր թեմաներից են եղել նաեւ պարարտանյութերի շուկայի եւ զուգահեռ ներմուծումների ոլորտի կարգավորման հարցերը: Որպես զուգահեռ ներմուծումների համակարգը լավագույնս կիրառող երկիր նշվել է Հայաստանի փորձը:
Ա. Շաբոյանը գործընկերների հետ քննարկել է նաեւ ապրանքների արտահանման եւ ներմուծման ժամանակ տնտեսվարողների միջեւ հավասար պայմանների ապահովմանը եւ հնարավոր մրցակցային խնդիրների կանխարգելմանն առնչվող հարցեր:

Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян в Москве принял участие в официальной встрече руководителей конкурентных органов государств-членов Евразийского экономического союза.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе ГКЗЭК, после вступления Армении в Евразийский экономический союз это первое заседание Комиссии по вопросам антимонопольного урегулирования.
Председатель ГКЗЭК обсудил с руководителями конкурентных органов стран-членов ЕАЭС  предметные проблемы, касающиеся ряда отраслей. В частности, речь идет о ценовой политике компаний, предоставляющих международные роумнинг-услуги. Согласно исследованиям, компании, действующие в сфере сотовой связи, во время роуминга устанавливают тарифы, в несколько десятков раз превышающие местные тарифы. В ходе встречи было принято решение об изучении указанной сферы. В отношении  компаний, устанавливающих необоснованные цены, будут возбуждены соответствующие административные производства.
Ценовая политика авиаперевозчиков также будет в центре внимания ГКЗЭК. На повестке встречи была и сфера авиаперевозчиков, где также есть необходимость урегулирования. Тарифы авиаперевозчиков часто для одного и того же расстояния существенно отличаются друг от друга. В связи с возможными антиконкурентными соглашениями конкурентный орган Армении вместе с партнерами стран-членов ЕАЭС проведет исследование ценообразования.
Главными темами встречи были также вопросы урегулирования сферы рынка удобрений и параллельных инвестиций. В качестве страны, наилучшим образом использующей  систему параллельных инвестиций, был отмечен опыт Армении.
Артак Шабоян вместе с партнерами обсудил также вопросы, связанные с обеспечением равных условий для хозяйствующих субъектов во время экспорта и импорта и предотвращения возможных конкурентных проблем.