Հայ առաքելական եկեղեցու Կիլիկիայի Կաթողիկոսության առաջնորդներն ու իրավաբանները ապրիլի 29-ին մամուլի ասուլիս են անցկացրել Վաշինգտոնի Ազգային մամուլի կենտրոնում, որպեսզի քննարկել են Թուրքիայի կառավարության դեմ ներկայացվող հայցը։ Այս մասին NEWS.am –ին հայտնել են Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի մամուլի ծառայությունից։ Նշենք, որ հայցը ներկայացվել է Սիսի կաթողիկոսության պատմական նստավայրը վերադարձնելու նպատակով։
Մամուլի ասուլիսին մասնակցել են Հայ առաքելական եկեղեցու՝ ԱՄՆ արեւելյան մասի սրբազան արքեպիսկոպոս Օշական Չոլոյանը, ՀԱԵ Կիլիկիայի Կաթողիկոսության ավագ խորհրդական Փիրրի Սիմոնյանը, Հաագայում ՄԱԿ նախկին դատախազ, այս գործով առաջատար միջազգային փաստաբան Փայամ Աղավանը, մարդու իրավունքների հարցով թուրք փաստաբան, այս գործով տեղական փաստաբան Ջեմ Սոֆուօղլուն։ Ներկա է եղել  նաեւ Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը, որը աջակցություն է հայտնել Ամերիկայի հայ համայնքին։
Իր ելույթում արքեպիսկոպոս Չոլոյանը ներկայացրել է Սիսի Կաթողիկոսարանի հոգեւոր պատմությունը՝ նշելով նախքան 1915թ. Ցեղասպանությունը հայերի կյանքում նրա ունեցած կարեւորությունը։ «Մենք խնդրում ենք վերադարձնել մեր հողը, որպեսզի աղոթենք այնտեղ, որտեղ դա արել ենք 1000 տարի շարունակ։ Ես գիտեմ, որ այդ հողը մերն է։ Ես գիտեմ, որ հողը ճանաչում է իր տիրոջը»,- ասաց արքեպիսկոպոսը։
Առաջատար փաստաբան Աղավանը նշեց. «Հիմա իրոք խոսքը կոնկրետ գործում պահանջը արդարության վերածելու մասին է, եւ այդ գործը Կիլիկիայի Սուրբ Աթոռի կաթողիկոսարանի պատմական նստավայրը վերադարձի մասին է։ Սա ունեցվածքի վերադարձի կոնկրետ պահանջ է՝ Կաթողիկոսարանի իրավունքների հիման վրա, որի իրավական պատկանելիությունը երբեք չի վերացել, եւ խոսքը կրոն դավանելու իրավունքի մասին է։ Ինչպես մեկը, որը հայ չէ, բայց որը կողմ է արդարության համար հայերի մղվող պայքարին, նշեմ, որ սա հույսի հիանալի պատմություն է, սա մարդկային ոգու տոկունության հիանալի պատմություն է, որը այդ զզվելի արարքներից 100 տարի անց հույս ունի վերադառնալ»։
Մեկնաբանելով գործի իրավական ասպեկտները՝ Աղավանը հույս է հայտնել, որ գործը հաջողությամբ կպսակվի Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանում, հակառակ դեպքում Կաթողիկոսությունը հայտարարել է ցանկացած անընդունելի վճիռ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում բողոքարկելու իր որոշման մասին»։
Տեղական փաստաբան Ջեմ Սոֆուօղլուն նշել է գործի բեկումնային նշանակությունը. «Երկուշաբթի ներկայացրած հայցը նման բնույթի գույքին վերաբերող առաջին գործն է՝ հոգեւոր գույքը սկզբնական սեփականատիրոջը վերադարձնելու պահանջով»։
Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նշել է. «Սիսի կաթողիկոսության վերադարձը արդարադատության ակտ կլինի՝ Հայ եկեղեցու իրավական վերադարձի առաջին քայլը: Դա նաեւ Հայոց ցեղասպանության հարցի արդար լուծման ճանապարհին կարեւոր փուլ կլինի»:
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը նշել է, որ ողջունում է այդ քայլը: «Ես ողջունում եմ թուրքական դատարանին ներկայացված հայցը, որով պահանջում են վերադարձնել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից առգրավված սեփականությունը : Այդ հնագույն եւ սուրբ վայրը 100 տարի անց պետք է վերադարձվի իր իրական տերերին: Հայերն իրավացի են նրանում, որ օգտագործում են բոլոր իրավական միջոցները, որպեսզի հասնեն արդարության եւ իրենց վերադարձվի այն, ինչն իրավական առումով իրենց է պատկանում»,-նշել է Շիֆը:

Лидеры и юристы, представляющие Киликийский католикосат Армянской апостольской церкви, 29 апреля провели пресс-конференцию в Национальном пресс-клубе в Вашингтоне, чтобы обсудить иск против правительства Турции. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Армянского национального комитета Америки. Отметим, что иск был подан с целью вернуть историческую резиденцию Католикосата в Сисе (теперь Козан), который когда-то был столицей Киликийской Армении.
В пресс-конференции участвовали прелат Армянской апостольской церкви в восточной части Соединенных Штатов, архиепископ Ошакан Чолоян, старший советник Киликийского католикосата ААЦ Тэни Пирри-Симонян, бывший прокурор ООН в Гааге, ведущий международный адвокат в данном деле Пайам Ахаван, турецкий адвокат по правам человека, местный адвокат в данном деле Джем Софуоглу. Также присутствовал исполнительный директор АНКА Арам Амбарян, который выразил поддержку армянской общины Америки.
В своем выступлении архиепископ Чолоян представил духовную историю Католикосата в Сисе, отметив его важную роль в армянской религиозной жизни до Геноцида армян 1915 года. «Мы просим возвратить нашу землю для того, чтобы поклоняться там, как мы делали это в течение 1000 лет. Я знаю, что эта земля наша. Я знаю, что земля признает своего хозяина», – сказал архиепископ.
Ведущий адвокат Ахаван подчеркнул: «Теперь действительно речь идет о превращении требования справедливости в очень конкретное дело, и это дело о возвращении Католикосату Святого Престола Киликии его исторической резиденции в современном Козане». Он добавил: «Это конкретное требование о возвращении имущества на основе прав Католикосата, правосубъектность которого никогда не исчезала, и речь идет о праве исповедовать религию. Как кто-то, кто не является армянином, но кто солидарен с борьбой армян за справедливость, отмечу, что это замечательная история надежды, это замечательная история стойкости человеческого духа спустя 100 лет после этих отвратительных деяний, есть еще надежда вернуться».
Комментируя правовые перспективы данного дела, Ахаван выразил «искреннюю надежду на то, что это дело увенчается успехом в Конституционном суде Турции, в противном случае Католикосат объявил о своем намерении обжаловать любое неблагоприятное решение в Европейском суде по правам человека в Страсбурге».
Местный адвокат Джем Софуоглу указал на прорывной характер данного дела, отметив: «Иск, который я подал в понедельник, – это первое дело об имуществе такого характера, дело о возвращении религиозного имущества его первоначальным владельцам».
Исполнительный директор АНКА Арам Амбарян отметил: «Возвращение Католикосата в Сисе станет актом правосудия, первым шагом к юридическому возвращению Армянской церкви и ее верующих на их законное место на принадлежащей им по праву родине. Это также станет вехой в путешествии армянского народа к справедливому разрешению вопроса Геноцида армян».
Американский конгрессмен Адам Шифф сказал, что приветствует это дело. «Я приветствую иск, поданный в турецкий суд с требованием вернуть собственность Католикосата Великого Дома Киликийского, конфискованную во время Геноцида армян. Этот древний и священный участок должен быть возвращен его законным владельцам спустя почти столетие после того, как он был разграблен Османской империей. Армяне правы в том, что используют все юридические средства, чтобы добиться справедливости и возвращения того, что принадлежит им по праву», – отметил Шифф.