Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում այսօր՝ մայիսի 3-ին, ժամը 20.00-ին փակվել են 278 ընտրատեղամասերի դռները, որոնցից մեկը՝ քրեակատարողական հիմնարկում։ Եվս մեկ ընտրատեղամաս բացվել է Երեւանում՝ ՀՀ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչության շենքում (ֆոտոռեպորտաժ):
Ընդհանուր առմամբ ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ձեւավորել է 12 ընտրատարածք, որոնցից մեկը՝ Հայաստանում։
Դիտորդների կարծիքով, ընդհանուր առմամբ, քվեարկության արդյունքում խախտումներ չեն գրանցվել։
Հիշեցնենք, որ ընտրություններին հետեւել են 110 դիտորդներ տարբեր երկրներից։
ԼՂՀ ԱԺ 33 մանդատների համար պայքարում են համամասնական համակարգով 7 քաղաքական կուսակցություններ՝ «Ազատ հայրենիք» (50 մարդ), «Ազգային վերածնունդ» (14 մարդ), «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն (35 մարդ), Լեռնային Ղարաբաղի կոմունիստական կուսակցություն (14 մարդ), «Խաղաղություն եւ զարգացում» (6 մարդ), ՀՅԴ (34 մարդ) եւ «Շարժում 88» (14 մարդ):
Մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրվել է 50 թեկնածու, որոնցից 27-ը ինքնաառաջադրվածներ են։ Երեք թեկնածու առաջադրել է ՀՅԴ-ն, 4-ական թեկնածուներ՝ «Ազատ Հայրենիքը» եւ Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը, 5 թեկնածու՝ «Ազգային վերածնունդը», 7 թեկնածու՝ «Շարժում 88»-ը։ Մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրվածներից 34-ն անկուսակցական են։

В Нагорно-Карабахской Республике 3 мая в  20:00 закрыли двери 278 избирательных участков, один из которых в Уголовно-исполнительном учреждении. Еще один избирательный участок работал  в Ереване в здании представительства НКР в Армении (фоторепортаж).
В общей сложности, Центральная избирательная комиссия сформировала 12 избирательных округов, один из которых - в Армении.
По словам наблюдателей, в общей сложности, в ходе голосования не были зарегистрированы нарушения.
Отметим, что за выборами следили 110 наблюдателей из разных стран.
В парламентских выборах в предвыборной гонке по пропорциональной избирательной системе  участвовали  семь партий: «Свободная родина» (50 человек), «Национальное возрождение» (14), Демократическая партия Арцаха (35), Коммунистическая партия Нагорного Карабаха (14), «Мир и развитие» (6), АРФ Дашнакцутюн (34) и  «Движение-88» (14).
По мажоритарной системе были выдвинуты 50 граждан, причем 27 из них – в порядке самовыдвижения. 3 кандидата были выдвинуты АРФ Дашнакцутюн, по 4 кандидата – партией «Свободная родина» и Демократической партией Арцаха, 5 кандидатов – партией «Национальное возрождение», 7 кандидатов – партией «Движение-88». Из выдвинутых по мажоритарной системе граждан 34 являются беспартийными.