Ադրբեջանը կլուծի ղարաբաղյան հակամարտությունը, ինչ էլ որ լինի: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը, փոխանցում է ԱՊԱ-ն: «Չկա այնպիսի հակամարտություն, որը հնարավոր չլինի լուծել»,- հայտարարել է նախարարը:
Նրա կարծիքով՝ այդ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները լավատեսական հիմք ունեն. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող ներկայիս իրավիճակում մնալ: Դրա լուծման համար կա միջազգային իրավական բազա, ՄԱԿ ԱԽ 4 բանաձեւ: ՄԱԿ անդամ բոլոր երկրները պարտավորվում են կատարել կազմակերպության բանաձեւերը»:
Ընդ որում Մամեդյարովը, սովորույթի համաձայն, շտապել է մեղադրել Հայաստանին կառուցողական կամքի բացակայության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 25-ին Ռուսաստանի Ադրբեջանի արտգործնախարարները բանակցություններ են վարելու, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, կքննարկեն ղարաբաղյան հակամարտությունը:

Азербайджан, чего бы ему это не стоило, решит нагорно-карабахский конфликт. Об этом сказал министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров, сообщает АПА.
«Нет конфликтов, которые невозможно решить», - заявил министр.
По его мнению, в ходе переговоров по урегулированию этого конфликта есть основания для оптимизма: «Нагорно-карабахский конфликт не может остаться в нынешнем состоянии. Для его решения имеется международная правовая база, 4 резолюции СБ ООН. Все страны, входя в состав ООН, берут на себя обязательства о выполнении резолюций организации». При этом Мамедъяров по привычке переложил проблему с больной головы на здоровую, заявив, что «Армения своих обязательств не выполняет». Министр не преминул обвинить Армению в отсутствии конструктивного подхода и, как следствие, изоляции от региональных проектов.
Напомним, что 25 мая намечены переговоры глав МИД России и Азербайджана. В числе вопрос урегулирование карабахского конфликта.