Հայաստանը պատրաստ է խորացնել Իրանի հետ բանակցությունները՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության համատեքստում: Այս մասին մայիսի 27-ին խորհրդարանում լրագրողներին հայտարարեց Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը:
«Ինչու ոչ, եթե ԵՏՄ-ին մեր անդամակցությունը գրավիչ է, այդ թվում՝ Իրանի համար, ապա կարելի է քննարկել այդ հարցի շուրջ համագործակցության միջոցները»,- հայտարարեց փոխնախարարը:
Նշենք, որ մայիսի 8-ին Մոսկվայում կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Իրանի հետ ԵՏՄ համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտության մասին՝ ուշադրություն դարձնելով ենթակառուցվածքային նախագծերին, որոնք Եվրասիական միությունը կկապեն Հարավ-արեւելյան Ասիային եւ Պարսից ծոցին:

YEREVAN. - Armenia is ready to deepen talks with friendly Iran in the context of joining the Eurasian Economic Union (EEU), Armenian Deputy FM Garen Nazarian stated at the Parliament Wednesday.
“Why not? If our accession to the EEU is also attractive for Iran, then different ways of cooperation on that matter can be discussed,” Nazarian said.
Earlier, at the Supreme Eurasian Economic Council meeting in Moscow on May 8, Armenia’s President Serzh Sargsyan spoke of the necessity of expanding the cooperation of EEU with Iran, paying attention to the infrastructure projects, linking the EEU with the Southeast Asia and Persian Gulf.