Beeline-ը եւ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը (COAF) այցելեցին Ագրո դպրոց եւ տեղում ծանոթացան կատարված աշխատանքներին։ «Ագրո դպրոց» ծրագրի նպատակն է թվային տեխնոլոգիանների միջոցով լուծում տալ սոցիալական խնդիրներին, ինչպես նաեւ կրթության եւ արտագաղթին առնչվող հարցերին։
Նախգիծը հնարավորություն է ընձեռում դեռ դպրոցում ծանոթանալ ֆերմերային գործունեության վերջին նորություններին, սովորեցնում է ճիշտ գնահատել դաշտը, մրցունակ արտադրանք ունենալ եւ կարողանալ լավագույնս ներկայացնել արտադրանքը շուկայում՝ օգտագործելով մարքեթինգային միջազգային լավագույն փորձը եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաները:
«Այսօր բոլորս ականատեսն ենք ջանադիր աշխատանքի, նոր յուրացված գիտելիքի կիրառման ու ամենօրյա խնամքի առաջին բերքահավաքի: Մեր նպատակն է, որ Beeline-ի եւ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի համատեղ հիմնած ջերմատան մշակույթը տարածվի մարզի եւ հետագայում նաեւ՝ Հայաստանի գյուղատնտեսական կրթության վրա՝ դարձնելով վերջինս ավելի օգտակար, թիրախավորված եւ հետաքրքրաշարժ Հայաստանի գլուղական համայնքների երեխաների համար»,- ասում է COAF-ի գործադիր տնօրեն Անուշ Եդիգարյանը։
«Երբ հայտարարեցինք «Ագրո դպրոց» ծրագրի մեկնարկի մասին ես շատ ոգեւորված էի։ Կարող եմ ասել, որ այսօր ոգեւորությունս կրկնապատկվեց նույնիսկ եռապատկվեց, երբ համայնքի երիտասարդների հետ հավաքեցինք Ագրո դպրոցի ջերմատան առաջին բերքը։ Կարեւոր է այն փաստը, որ մենք ստեղծում ենք նոր հնարավորություններ աճող սերնդի զարգացման համար, փոխանցելով մեր փորձն ու տեխնոլոգիաները եւ օգնում երիտասարդներին հաղթահարել դժվարությունները, ճիշտ կառուցել իրենց ապագան՝ դարձնելով նրանց կյանքն էլ ավելի լավը», - նշեց Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Ագրո դպրոց» ծրագիրն իրականացվում է չորս հիմնական փուլով.  առաջինն ուսումնական ծրագրի մշակումը եւ ջերմատան կառուցումն է, որ արդեն իրականություն է, զուգահեռ իրականացվում է լսարանային եւ գործնական ուսուցում: Երրորդ փուլը փորձի փոխանակումն է այլ համայնքների ավագ դպրոցի աշակերտների հետ, եւ վերջին քայլը առցանց հարթակի միջոցով ստացված արտադրանքի շուկայավարումը եւ վաճառքն է։ Ծրագրին մասնակցում են Արմավիրի մարզի Գետաշեն եւ շրջակա երեք համայնքների շուրջ 235 ավագ դպրոցականներ։
Նշենք, որ ծրագիրն իրականացվում է Beeline-ի «Make your Mark» գլոբալ ռազմավարության շրջանակում, որը հանդիսանում է «ՎիմպելԿոմ»-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանցքային բաղադրիչը եւ նպատակ  ունի «Օգնել երիտասարդներին կառուցել իրենց ապագան»: «Make Your Mark» գլոբալ սոցիալական ռազմավարությունը միտված է  թվային տեխնոլոգիաների օգնությամբ խթանել նորարարությունն ու տեխնոլոգիական ձեռներեցության զարգացումը։

Представители Beeline и Фонда дети Армении (COAF) посетили общину Геташен Армавирского марза, где ознакомились с реализацией совместного проекта «Агрошкола». Цель проекта – с помощью цифровых технологий решить образовательные эмиграционные и социальные проблемы в сельских общинах.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am  в пресс-службе компании, проект, еще в школе, позволяет узнать о самых последних новостях фермерства, учит правильно оценивать возможности возделываемой земли, иметь конкурентоспособную продукцию и уметь качественно ее представить на рынке, используя маркетинговый опыт и современные технологии.
«Сегодня мы с вами становимся свидетелями первых плодов кропотливой работы, использования новых знаний и ежедневного ухода. Мы стремимся к тому, чтобы совместный с Beeline и Фондом дети Армении опыт «Агрошколы» распространился на областном, а потом и на республиканском уровне сельскохозяйственного образования, делая его еще полезнее, целенаправленнее и увлекательнее для детей из сельских общин», - отметила исполнительный директор Фонда дети Армении (COAF) Ануш Едигарян.
«Я был очень воодушевлен стартом проекта «Агрошкола». Сегодня мое чувство воодушевление удвоилось или, даже, утроилось, когда с молодыми участниками проекта мы собрали первый урожай «Агрошколы». Важно то, что мы создаем новые возможности для развития подрастающего поколения, передаем им наш опыт и технологии, помогаем молодежи преодолевать трудности, правильно строить будущее и делать жизнь лучше», - отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Проект «Агрошкола» осуществляется в четыре основных этапа: разработка учебных программ и постройка теплицы, теоретические и практические тренинги, обмен опытом с учениками старших школ из других областей, маркетинг и продажа продукции с помощью интернет-платформ. В проекте принимают участие 235 учеников старших школ Армавирского марза.
Проект «Агрошкола» реализуется в рамках глобальной стратегии Beeline «Make your Mark», которая является ключевой составляющей социальной корпоративной политики «ВымпелКом» и направлена на то, чтобы при помощи цифровых технологий и инноваций содействовать молодому поколению в построении своего будущего.