Երեւանի Բաղրամյան պողոտայում հունիսի 23-ին առավոտյան ցուցարարների նկատմամբ ուժ չի կիրառվել: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 27-ին, լրագրողներին վստահեցրեց Հայաստանի ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը:
«Մենք ուժ չենք կիրառել, շատ թեթեւ ենք եղել: Դուք դեռ չգիտեք՝ ինչ է ուժ կիրառելը»,- ասաց ոստիկանապետը:
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ հունիսի 23-ին առավոտյան 05:30-ի սահմաններում ոստիկանությունը ջրցան մեքենայի օգնությամբ ցրել է ցույցի մասնակիցներին: Այդ օրը 237 քաղաքացի է բերման ենթարկվել, այդ թվում ԶԼՄ ներկայացուցիչներ: Ցուցարարների մի մասը մարմնական վնասվածքներ է ստացել:
Հիշեցնենք, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման որոշումը չեղյալ հայտարարելու պահանջով Բաղրամյան փողոցում սկսված նստացույցի 6–րդ օրը` հունիսի 27–ին, նախագահ Սերժ Սարգսյանն խորհրդակցություն է անցկացրել հանրապետության տնտեսական քաղաքականության պատասխանատուների հետ, որի ընթացքում հայտարարել է, որ մինչեւ ՀԷՑ–ի կողմից էլեկտրաէներգիայի թանկացման հայտի հիմնավորվածությունը ստուգող` միջազգային աուդիտի եզրակացության կազմումը կառավարությունն իր վրա կվերցնի սակագնի բարձրացման ամբողջ բեռը` վճարելով 6,9 դրամը։
Եթե աուդիտի արդյունքում հաստատվի թանկացման հիմնավորվածությունը, այդ պահից սպառողները կսկսեն վճարել նոր սակագնով, եթե այն անհիմն ճանաչվի, ապա կառավարությունը քայլեր կձեռնարկի Բաշխիչ ցանցերից ավելի վճարված գումարը հետ գանձելու և թերացած պաշտոնատար անձանց պատասխանատվության կանչելու համար: Բացասական եզրակացության դեպքում, ըստ նախագահի, հնարավոր է ՀԷՑ սեփականատիրոջ փոփոխություն` չբացառելով նաև այն պետությանը վերադարձնելու և մրցակցային կառավարման հանձնելու տարբերակը:
Այս պահին հայտնի չէ, թե ինչ որոշում կկայացնեն Բաղրամյան պողոտայում բողոքի ցույց իրականացնող քաղաքացիները:

YEREVAN. - No force was used against the protestors in Yerevam’s Baghramyan Avenue on June 23, Armenia Chief of Police Vladimir Gasparyan told Armenian News – NEWS.am today.
“We didn’t use force, we were very lenient. You don’t yet know what using force is,” Gasparyan said.
Earlier, on Tuesday morning at 05:30am, the police dispersed the protestors by means of water canons. 237 citizens, including media representatives were detained that day. Part of the protestors was injured.
On the sixth day of the sit-in launched in Baghramyan Avenue over electricity price hike, President Serzh Sargsyan conducted consultations with those in charge of the economic policy of the republic, during which he announced that before the conclusion of the international audit checking the substantiation of the application presented by the Electric Networks of Armenia (ENA) on electricity price hike, the government will itself bear the burden of tariff rise, paying 6,9 AMD.
If the audit confirms the substantiation of price hike, the consumers will start paying new tariff. And if it is found unjustified, the government will take measures to recover the extra amounts from the ENA, holding the corresponding officials liable.