Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 8-ին այցելել է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարան եւ այնտեղ հանդես եկել ելույթով:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ իր ելույթում նա անդրադարձել է Արցախի պետականաշինությանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը եւ պատասխանել բարձրացված հարցերին:
Նախագահն ընդգծել է, որ Արցախում Միացյալ Թագավորության հանդեպ տածում են հատուկ վերաբերմունք՝ Մեծ Բրիտանիան դիտարկելով որպես միջազգային քաղաքականության ազդեցիկ տերություն, որը նաեւ հանդիսանում է ժողովրդավարության  ու եվրոպական քաղաքակրթության բնօրրաններից մեկը:
Բակո Սահակյանի բնութագրմամբ՝ Արցախը շահագրգռված է խորհրդարանական կապերի խորացման, գիտակրթական եւ մարդասիրական ոլորտներում Մեծ Բրիտանիայի հետ հարաբերությունների զարգացման մեջ: Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ նման լավատեսությունն առաջին հերթին պայմանավորված է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Արցախի եւ հայ ժողովրդի անկեղծ ու հավատարիմ բարեկամների առկայությամբ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR; Artsakh), Bako Sahakyan, on Wednesday visited the Parliament of Great Britain and delivered an address.
In his remarks, the President touched upon the process of state-building in Artsakh, its socioeconomic development and the avenues for the settlement of the Karabakh-Azerbaijani, and responded to the questions posed by those in attendance, reported the Central Information Department of the Office of the NKR President.
Sahakyan highlighted that Artsakh has a special disposition towards the United Kingdom considering it an influential state, and a cradle of democracy and European civilization.
The NKR President noted that Artsakh is interested in developing relations with Great Britain, especially in deepening parliamentarian relations, and cementing ties in the scientific, educational and humanitarian domains.
According to Bako Sahakyan, such optimism is above all based on the existence of sincere and devoted friends of Artsakh in the British parliament.