Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ինչ-ինչ դատողություններ անելու փոխարեն, լավ կանի ընթերցի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ԱԳ նախարարների վերջերս տարածած հայտարարությունը, որտեղ ասված է, որ հարցի լուծման ճանապարհին չի կարելի մի սկզբունքը մյուսից գերակա համարել։ Օգոստոսի 17-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մամուլի քարտուղար Էդուրադ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլի՝ ղարաբաղյան հարցի շուրջ Բաքվում արած հայտարարությունները։
Հանրապետական պատգամավորը Գյուլին խորհուրդ տվեց «քիթը չխոթել» Ղարաբաղի հարցի մեջ: «Փոխարենը նա լավ կանի զբաղվի քրդական եւ կիպրական հարցերի լուծմամբ, ինչպես նաեւ Աղթամարի կղզում շոուներ չկազմակերպի»,- նշեց Շարմազանովը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այն հայտարարությանը, թե ղարաբաղյան հարցը վճռական փուլում է, ՀՀԿ մամուլի քարտուղարը նկատեց, որ նման բան հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե Ղարաբաղը դառնա բանակցային լիարժեք կողմ։ «Ալիեւը պետք է հասկանա, որ Լեռնային Ղարաբաղի լուծման բանալին գտնվում է Ստեփանակերտում»,- ավարտեց Շարմազանովը։

Instead of commenting on the Karabakh peace process, Turkish President Abdulah Gul would better reread the statement by the OSCE Minsk Group Foreign Ministers, saying that none of the principles of Karabakh conflict settlement should be prioritized, Secretary of the ruling Republican Party Eduard Sharmazanov told the journalists today.
Commenting on Gul’s recent statements made in Azerbaijan, Sharmazanov advised him not to nose into the Karabakh peace process. He would better deal with the Kurdish and Cyprus issues, instead of organizing shows on Akhtamar Island, he added.
Speaking of Aliyev’s statement that the negotiations reached a crucial stage, Sharmazanov stressed that this would be possible only when Nagorno-Karabakh Republic becomes a party to negotiations. “Aliyev should realize that the key to conflict’s resolution is in Stepanakert,” he concluded.