Նոր ատոմային բլոկի վերաբերյալ համաձայնագիրը, որը ստորագրվեց Ռուսաստանի հետ, ենթադրում է, որ ռուսական կողմը մասնակցելու է ատոմակայանի կառուցմանը եւ ունենալու են ուղղակի ներդրում։ Նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, նախնական գնահատականներով այդ մեծ ծրագիրը ենթադրում է շուրջ 5 մլրդ դոլարի ներդրում։ «Մեր ռուս գործընկերները նույնպես մասնակցելու են այդ ներդրումային ծրագրին. պայմանագրի իմաստը հենց դա էր։ Մենք համագործակցելու ենք մեր գործընկերների հետ. լինելու է նոր կոնֆիգուրացիա, նոր նախագիծ, որից հետո մենք մեր հանրությանը ավելի հստակ կներկայացնենք մանրակրկիտ տեղեկատվություն, թե ինչպիսին է լինելու ատոմակայանը։ Բայց ակնհայտ է, որ ատոմակայանի կառուցումը ենթադրում է մեր էներգետիկ համակարգի որակական բարելավում։ Դա լինելու է ժամանակակից ատոմակայան, որն էապես ավելացնելու է Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի հզորությունները։ Դա նշանակում է, որ, ընդհանուր առմամբ, մեր արդյունաբերությունը զարգացման առումով ունենալու է ավելի լավ հեռանկարներ»,- ասել է նա, հիշեցնելով, որ Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ նոր կառուցվելիք ատոմային էներգաբլոկի հզորությունը լինելու է 1000 մեգավատտ։
Հարցին, թե հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի օրակարգում ի՞նչ ծրագրեր կան, Տ. Սարգսյանը կարեւորել է երկու ուղղություն. «Առաջին` մենք փորձում են ընդլայնել համագործակցության ոլորտները։ Անհարժեշտ է դիվերսիֆիկացիայի ենթարկել մեր տնտեսությունները, եւ դա նշանակում է, որ դիվեսիֆիկացիայի պետք է ենթարկվի նաեւ մեր օրակարգը, այսինքն` պետք է ընդգրկվեն նոր հարցեր. հարցեր, որոնք ենթադրում են մեր տնտեսությունների մոդեռնիզացիան, ինովացիոն համատեղ պրոեկտների իրականացումը, եւ այդ ուղղությամբ էլ մենք աշխատանքներ ենք տանում։ Երկրորդ առանձնահատկությունն այն է, որ մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ուղղակի կապերին մեր մարզերի եւ ռուսական մարզերի միջեւ։ Նախորդ մեր միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը տեղի էր ունեցել Յարոսլավլում, մյուս նիստը տեղի է ունենալու Եկատերինբուրգում եւ, բնականաբար, դա նպաստում է նրան, որ մեր մարզերը ուղղակի համաձայնագրեր են կնքում Ռուսաստանի մարզերի հետ եւ մեր համագործակցությունը շատ կոնկրետ է դառնում»։

The agreement on a new nuclear reactor signed with Russia implies Russian partners’ participation and investments in the construction project, RA Prime Minister Tigran Sargsyan stated in his interview with the Public Television of Armenia.
The large-scale project is estimated at U.S. $5bn. “Our Russian partners will participate in the investment project, which is, in fact, the aim of the agreement. We will cooperate with our partners. It will be a new project, whereafter the public will get detailed information on the project. The NPP construction is supposed to improve the quality of the Armenian energy sector. It will be a modern NPP, which will considerably increase the capacity of the Armenian energy sector. It means that our industry will have better development prospects,” Premier Sargsyan said. Referring to the Armenian President, he reminded the journalists that the designed capacity of the new NPP is 1,000 MW.
As regards the issues of the agenda of the Armenian-Russian intergovernmental commission, Sargsyan said: “First, we are doing our best to expand cooperation. We have to diversify our economies, which means diversifying our agenda by including such issues as modernizing our economies, implementing joint innovation projects. We are carrying out necessary work. The second feature is that we pay much attention to direct ties between Armenian and Russian regions. The Intergovernmental Commission held its latest sitting in Yaroslavl. The next sitting will be held in Yekaterinburg, which helps our regions conclude agreements with Russian regions.”