Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակի սրումը հանգեցնում է ողջ տարածաշրջանի ապակայունացմանը։ Այս մասին Տաջիկստանի մայրաքաղաքում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը (ֆոտոռեպորտաժ
Նախագահն ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահները նեղ շրջանակներում հանդիպում են ունեցել եւ քննարկել մի շարք սուր հարցեր։ Հանդիպումը ավանդաբար բացահայտ վստահելի բնույթ է կրել։
«Ես ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին տեղյակ եմ պահել Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի մասին՝ շեշտադրվելով հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության աճի սպառնալիքը։ Նորից չեմ ուզում անդրադառնալ այդ հարցին, միայն կընդգծեմ, որ իրավիճակի սրմանն ուղղված ադրբեջանական փորձերը միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքի բացակայության պարագայում հղի են ողջ տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման վտանգով»,- ասել է ՀՀ նախագահը։

Обострения на границе Армении и Азербайджана ведут к дестабилизации региона. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ в столице Таджикистана (фоторепортаж).
Президент отметил, что главы государств ОДКБ в узком составе провели встречу с обсуждением острых вопросов, которая «по традиции носила откровенный доверительный характер».
«Я информировал глав государств ОДКБ о ситуации в регионе Южного Кавказа, с акцентом внимания на существенной угрозе роста напряженности вдоль армяно-азербайджанской границы и азербайджано-карабахской линии соприкосновения. Не буду повторно останавливаться на этом вопросе, лишь отмечу, что попытки азербайджанской стороны обострить обстановку при отсутствии адекватной реакции международного сообщества чревато дестабилизацией обстановки во всем регионе», — сказал Саргсян.