Ադրբեջանի կառավարությունը շուտով իր դիրքորոշումը կհայտնի Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի գործողության ժամկետի երկարաձգման պայմանագրի կապակցությամբ: Այդ մասին օգոստոսի 25-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հանրային-քաղաքական հարցերի բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովը:
«Ցանկացած համաձայնագիր կամ պայմանագիր՝ ստորագրված Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ, վերաբերվում է միայն այդ երկրներին, բայց զենքի քանակությունը տարածաշրջանում միայն իրենց չի վերաբերում: Այդ հարցերը կարգավորվում են ԵԱՀԿ հայեցակարգերով»,- ասել է նա եւ հավելել, որ «ներկայումս ներկայացված քվոտաների համապատասխանությունը ստուգվում է ադրբեջանցի ռազմական փորձագետների եւ ԵԱՀԿ պաշտոնյաների կողմից»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ օգոստոսի 20-ին ստորագրվել է հայ-ռուսական համաձայնագիր, որով առնվազն 49 տարով երկարաձգվում է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման ժամկետը: Ռուսական կողմից համաձայնագիրը ստորագրել էր ՌԴ պաշտպանության նախարար Անատոլի Սերդյուկովը, իսկ հայկական կողմից` ՀՀ Պնախարար Սեյրան Օհանյանը:
Ըստ արձանագրության (25-րդ հոդված), ռուսական ռազմաբազան Հայաստանում կմնա առնվազն 49 տարի, նախկին 25 տարվա փոխարեն: Բացի այդ, նշվում է, որ ռուսական ռազմաբազան Ռուսաստանի շահերը պաշտպանելուց բացի, պետք է ապահովի նաեւ Հայաստանի անվտանգությունը: Այդ նպատակների համար Հայաստան պետք է առաքվեն «ժամանակակից եւ համատեղելի զինատեսակներ, ռազմական (հատուկ) տեխնիկա»:

Правительство Азербайджана вскоре выразит свою позицию относительно подписания протокола о внесение изменений в российско-армянское соглашение о размещении российской военной базы ба территории Армении. Об этом на встрече с журналистами 25 августа заявил заведующий отделом по общественно-политическим вопросам Администрации президента Азербайджана Али Гасанов.
«Любое соглашение или договор, подписанный между Россией и Арменией, касается только этих двух стран, но общее количество оружия в регионе касается не только их. Эти вопросы регулируются фланговым соглашением в соответствии с концепцией ОБСЕ по безопасности в Европе», заявил он, добавив, что то же самое касается и Южного Кавказа.
«На данный момент соответствие представленной квоте выясняется нашими военными специалистами и официальными лицами ОБСЕ», - завершил Гасанов.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, Протокол о продлении сроков пребывания 102-й российской военной базы в Армении подписан в Ереване 20 августа. С российской стороны документ подписал министр обороны Анатолий Сердюков, с армянской - глава Минобороны Сейран Оганян.
Согласно Протоколу (ст.25 договора) предусмотрено 49-летнее присутствие российской военной базы в Армении (до 2046 года) вместо прежних 25 лет. Кроме того, в задачи российской базы помимо «осуществления функций по защите интересов РФ» теперь будет входить и обеспечение безопасности Армении. Для этих целей Армении будут поставлены «современные и совместимые вооружения, военная (специальная) техника».