Կառավարությունը մեծապես կարեւորում է վերազգային ընկերությունների հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը, որը թույլ է տալիս դուրս գալ համաշխարհային շուկա։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբեր 12-ին, Երեւանում բարձր տեխնոլոգիաների «ԱրմեԹեք» 8-րդ գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածշրջանային դերի բարձրացման համար հատկապես կարեւոր է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ինովացիոն ոլորտներում Հայաստանի դերի բարձրացումը։
«Այստեղ նախ պետք է խթանել հայ ժողովրդի ստեղծագործ միտքը, ինչը նշանակում է օտարերկրյա ընկերությունների հետ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծում, համատեղ ծրագրերի իրականացում»,-նշեց Ճշմարիտյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի կառավարության նպատակն է օժանդակել այն ծրագրերին, որոնք ուղղված են «մարդկային մտքի զարգացմանը եւ Հայաստանի լրջագույն դիրքավորմանն ամբողջ աշխարհում»։
Նշեն, որ Երեւանում այսօր մեկնարկել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 8-րդ գործարար համաժողովը։ Այս տարի համաժողովի շրջանակներում Արցախում տեղի կունենա «ԱրմԹեք»-ի հատուկ նստաշրջան, ինչը նորություն է։

Правительство Армении придает большое значение реализации совместных проектов с транснациональными компаниями, которые позволяют выйти на мировой рынок. Об этом в ходе 8-го форума высоких технологий «АрмТек» 12 октября заявил министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
По его словам, очень важно, чтобы Армения была лидером в сфере информационных технологий в регионе. «Для этого, в первую очередь, надо поддержать творческую мысль, что позволит создавать совместные с иностранцами предприятия, вместе осуществлять разные программы», - сказал Чшмаритян.
Отметим, что в Ереване 12 октября стартовал 8-ой форум высоких технологий «АрмТек». В этом году также пройдет специальная сессия «АрмТек» в Нагорном Карабахе. Напомним, что форум «АрмТек» проходит один год в Армении, а другой год – в США.