ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից զինադադարի ռեժիմը խախտողին բացահայտելու անհնարինության մասին հայտարարությունները խրախուսում են խախտողի կողմից նոր սադրանքների իրականացնումը: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը, ըստ որի, իրենք չեն կարող հստակ նշել, թե որ կողմից են կրակում:
«Միջնորդների կողմից զինադադարը խախտողին բացահայտելու անհնարինության մասին հայտարարությունները խրախուսում են խախտողի կողմից նոր սադրանքների իրականացումը»,-գրել է Շավարշ Քոչարյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը ներկայացրել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, որտեղ նրանք նշել են. «Շփման գիծը հատելու սովորական գործընթացից անմիջապես հետո համանախագահների ուղղությամբ անհայտ կողմից կրակոցներ են արձակվել՝ ստիպելով նրանց պատսպարվել: Կողմերը պարտավորություն էին ստանձնել՝ ապահովել դիտարկում իրականացնող անձնակազմի անվտանգությունը: Այս միջադեպը հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացը կանխելու փորձ է: Այն նաեւ ընդգծում է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը ԵԱՀԿ կողմից ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը»:

YEREVAN. – The statements made by mediators on inability to identify the one responsible for ceasefire violations encourages new provocations by violator, Armenian Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan tweeted.
In a statement summing up their regional visit, the OSCE Minsk Group Co-Chairs touched upon the incident that occurred during the monitoring with the participation of the mediators.
“Immediately after a routine crossing of the Line of Contact by the Co-Chairs, repeated gunfire from an undetermined location forced OSCE monitors to take cover. The sides have made an obligation to guarantee the safety of monitoring personnel. This incident represents a deliberate effort to undermine progress towards a settlement. It also underscores the need for the OSCE to have the ability to investigate violations of the ceasefire,” they said.