Ֆրանսիայի կառավարությունը եւ ժողովուրդը երախտապարտ է հայ ժողովրդին դրսեւորած կարեկցանքի համար: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն՝ նշելով, որ քաղաքացիների հոսքը դեպի դեսպանատուն վաղ առավոտից չի դադարել: (ֆոտոռեպորտաժ)
«Եւս մեկ անգամ նման ահաբեկչությունների զոհ են գնում անմեղ մարդիկ, սա կրոնական անհանդուրժողականության որոշակի դրսեւորման արդյունք է: Ամբողջ օրվա ընթացքում մեզ ուղղված ցավակցական ուղերձներից դատելով՝ կարող ենք ասել, որ բոլորը վճռական են տրամադրված՝ միավորվելու այս զարհուրելի չարիքի դեմ պայքարում»,-ասաց դեսպանը:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի դեսպանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ այսօր` նոյեմբերի 14–ին, Երեւանի Ֆրանսիայի հրապարակում մասնակցում էր զոհերի հիշատակի մոմավառությանը։
Հարյուրավոր քաղաքացիներ մոմեր ու ծաղիկներ են դրել Ֆրանսիայի հրապարակում` Օգյուստ Ռոդենի հեղինակած եւ Ֆրանսիայի կողմից հայերին նվիրված քանդակի մոտ։ Նրանք իրենց հետ բերել էին «Մեր աղոթքները, սիրտն ու հոգին Ֆրանսիայի ժողովրդի հետ են», «Աղոթում ենք Փարիզի համար» «Vive la France», «Stop Terrorism» գրությամբ պաստառներ:
Նոյեմբերի 13-ի ուշ երեկոյան Փարիզում ահաբեկչության շարքի հետեւանքով պաշտոնական տվյալներով, մահացել է առնվազն 128 մարդ: Լրատվամիջոցները հայտնում են 150-ից ավելի զոհերի մասին: Փարիզի ոստիկանությունը տեղեկություններ ունի 8 ահաբեկչի մասին, որոնք մահացել են: Նրանցից 7-ը իրենց պայթեցրել են «շահիդի գոտիով», հայտնել է քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրը:

YEREVAN. - The government and people of France are grateful to the Armenian people for their sympathy, French Ambassador to Armenia Jean-Francois Charpentier told Armenian News – NEWS.am, noting that the flow of citizens to the Embassy has not stopped since early morning.
“Innocent people are once again falling victim to such terror attacks; this is a result of a certain expression of religious intolerance. Judging by the condolence letters addressed to us during the whole day, we can say that everyone is determined to unite in the struggle against this dreadful evil,” the Ambassador said.
The French Ambassador along with President of Armenia Serzh Sargsyan and other dignitaries took part in the candlelight vigil held in Yerevan today in memory of the victims of Paris attacks.
Hundreds of citizens laid candles and flowers at the sculpture by Auguste Rodin in Yerevan's France Square. They brought with them posters reading “Our prayers, hearts and souls are with French people,” “We pray for Paris,” “Vive la France” and “Stop Terrorism.”