Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ընդունել է սեպտեմբերի 3-ին Անկարա ժամանած ԱՄՆ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին։
Թուրքական  «Անադոլու» գործակալության փոխանցմամբ՝ լրատվամիջոցների համար փակ հանդիպումը տեւել է 45 րոպե։
Նշենք, որ սեպտեմբերի 3-ի երեկոյան ամերիկացի գեներալը հանդիպել էր իր թուրք գործընկերոջ հետ, որի ժամանակ քննարկվել էր զինվորական եւ տարածաշրջանային խնդիրներ։
Թուրքական մամուլի տեղեկությունների համաձայն՝ ամերիկացի գեներալի օրակարգում է լինելու Իրաքից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը, Աֆղանստանի եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրները:
Իր հերթին, Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակ անդրադառնալով Իրաքից ամերիկյան ուժերի՝ Թուրքիայի վրայով անցնելու խնդրին, նշել էր. «ԱՄՆ-ը Թուրքիային չի դիմել զինտեխնիկայի տարանցիկ փոխադրման համար, իսկ  սովորական տեխնիկական միջոցների փոխադրման հարցում թուրքական կողմը հայտնել է իր դրական մոտեցումը:

Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan received Adm. Michael Mullen, chairman of the U.S. Joint Chiefs of Staff, Anadolu news agency reported. The meeting lasted 45 minutes.
Yesterday Michael Mullen met with his Turkish counterpart to discuss military and regional problems.
According to Turkish press reports, withdrawal of the American troops from Iraq via Turkey, as well as issues related to Afghanistan and struggling against terrorism are on the agenda of Mullen's visit.
Speaking with the journalists, Selcuk Unal, Spokesman for Turkish Foreign Ministry, noted that U.S. had not appealed to Ankara on withdrawal of military equipment from Iraq via Turkey. As to transit of technical equipment, the Turkish side had given its consent.