2015 թ. Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն է այցելել ավելի քան 16 հազար օտարերկրացի զբոսաշրջիկներ, ինչը 13 տոկոսով գերազանցում է անցած տարվա ցուցանիշները: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում հայտնել է ԼՂՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Շահվերդյանը:
«Պետք է հավելել, որ վիճակագրության մեջ ընդգրկված են միայն օտար պետությունների քաղաքացիները՝ Հայաստանի անձնագրով զբոսաշրջիկները ԼՂՀ մուտքի ժամանակ չեն գրանցվում»,- նշել է փոխնախարարը:
Նրա խոսքով, միջազգային զբոսաշրջային այցելությունների առաջին հնգյակում ՌԴ-ն է, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Իրանն ու Ուկրաինան: Զբոսաշրջային այցելությունների 60 տոկոսը բաժին ընկնում, ԱՊՀ երկրներին՝ հիմնականում ՌԴ ժամանած զբոսաշրջիկների հաշվին:

STEPANAKERT. - Over 16,000 foreign tourists visited Karabakh in 2015, which exceeds the last year indicators by 13 percent. Karabakh’s Deputy Minister of Economy Sergey Shahverdyan told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am correspondent.
“It should be mentioned that the statistics includes only the foreign state citizens: tourists with Armenian passports aren’t registered upon entering Karabakh,” the Deputy Minister said.
In his words, the top five international tourist arrivals according to countries traditionally include Russia, U.S., France, Iran and Ukraine. 60 percent of tourist visits is ensured by the CIS countries, mainly at the expense of tourists from Russia.