Հայաստանի համար կարեւոր է Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկումը, որը համագործակցության նոր ճանապարհներ է բացում: Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին՝ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, լրագրողներին ասել է ՀՀ էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանը:
«Մենք իրանական կողմի հետ շատ բան կարող ենք անել: Նման կարծիքի է նաեւ իմ իրանցի գործընկերը: Նշանակում է, որ մենք պետք է ակտիվացնենք հարաբերությունները: Անհրաժեշտ են համատեղ ձեռնարկություններ գյուղատնտեսության, շինարարության եւ առողջապահության ոլորտներում», - ասել է Զախարյանը:
Իր հերթին Իրանի էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանն առանձնացրել է Հայաստանի եւ Իրանի բարեկամական հարաբերությունները: Երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները զարգանում են էներգետիկ տրանսպորտի, գյուղատնտեսության եւ առեւտրի ոլորտներում: «Մենք վստահ ենք, որ բավական կայուն հիմքեր ունենք հետագա համագործակցության համար»,- ասել է նա:

YEREVAN. - Coming removal of sanctionsagainst Iran is important for Armenia, this opening new way of cooperation. Armenia’s Minister of Energy Yervand Zakharyan told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am at a briefing held in the framework of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission session in Yerevan.
“We can do a lot with the Iranian side. My Iranian colleague is of the same opinion. And this means we must invigorate the ties. Joint ventures in agriculture, as well as construction and healthcare [spheres] are needed,” Zakharyan said.
For his part, Iran’s Energy Minister and Commission Co-Chair Hamid Chitchian stressed the historically friendly ties between Iran and Armenia. According to him, the economic ties between the two countries are developing in the spheres of energy, agriculture and trade. “I’m sure we have solid grounds for the further cooperation,” Chitchyan said.