Հայաստանի համար կարեւոր է Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկումը, որը համագործակցության նոր ճանապարհներ է բացում: Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին՝ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, լրագրողներին ասել է ՀՀ էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանը:
«Մենք իրանական կողմի հետ շատ բան կարող ենք անել: Նման կարծիքի է նաեւ իմ իրանցի գործընկերը: Նշանակում է, որ մենք պետք է ակտիվացնենք հարաբերությունները: Անհրաժեշտ են համատեղ ձեռնարկություններ գյուղատնտեսության, շինարարության եւ առողջապահության ոլորտներում», - ասել է Զախարյանը:
Իր հերթին Իրանի էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանն առանձնացրել է Հայաստանի եւ Իրանի բարեկամական հարաբերությունները: Երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները զարգանում են էներգետիկ տրանսպորտի, գյուղատնտեսության եւ առեւտրի ոլորտներում: «Մենք վստահ ենք, որ բավական կայուն հիմքեր ունենք հետագա համագործակցության համար»,- ասել է նա:

Для Армении важно предстоящее снятие санкций с Ирана, которое открывает новые пути сотрудничества. Об этом заявил журналистам 23 декабря министр энергетики Армении Ерванд Захарян на брифинге в рамках заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Ереване.
«Мы многое можем сделать вместе с иранской стороной. Такого же мнения придерживается и мой иранский коллега. А значит, мы должны активизировать отношения. Нужны совместные предприятия в сельском хозяйстве, а также в строительстве в здравоохранении », - заявил Захарян, сопредседатель комиссии от Армении.
В свою очередь, его иранский коллега, министр энергетики и иранский сопредседатель Хамид Читчиян подчеркнул исторически дружественные отношения Ирана и Армении. Экономические отношения двух стран развиваются в энергетике транспорте, сельском хозяйстве, торговле. «Убеждён, что мы можем достаточно прочные основы для дальнейшего сотрудничества », - заявил он.