Ռոչեստրի համալսարանում վիրտուալ իրականության մեջ մեծ առաջընթաց են նախապատրաստում:  Վիրտուալ իրականության օբյեկտների հետ օգտատիրոջ հետադարձ շոշափողական կապ ստեղծելու փորձեր են արվում, գրում է Նորարարության եւ զարգացման գործակալությունը:
Խաղացողները բացառիկ հնարավորություն կստանան` զգալու թռիչքի ընթացքում ղեկի կառավարման ամբողջ ծանրությունը, թիկունքում թշնամու շնչառությունը կամ հրազենային կրակոցները: Հնարավոր է, որ շուտով խաղային ռեժիմին իրականության եւս մի տարր ավելանա:  Կրծքին, ձեռքերին եւ մատներին ամրացված տվիչների օգնությամբ խաղացողը կկարողանա կառավարել եւ փոխգործակցել այն օբյեկտների հետ, որոնք մինչ այդ պահը կարող էր տեսնել միայն լրացված իրականությունում  (AR). Հատուկ սաղավարտների միջոցով մոդելավորվող 3D տարածությունն արդեն նորություն չէ եւ   «Nullspace VR»-ի ծրագրավորողները որոշել են խաղային նոր ատրիբուտներ մտցնել:
3D փրինթերով պատրաստված նախատիպերը հնարավոր է տեսնել  «Nullspace VR» կայքում: Ստեղծողներից մեկը` Լուկայն Քոուպլենդը դրանք նկարագրում է որպես ուսանողների խմբի ստեղծագործություն, որոնք ժամեր են ծախսել կպչուն ժապավենը եւ երեսպատման տախտակները տեխնիկայի իսկական հրաշքի վերածելու համար: Ընդամենը երկու տարվա ընթացքում նախագիծը երազանքից իրականություն դառնալու ճանապարհ է անցել:   «Nullspace VR»-ը նախատեսում է առաջին խաղային լրակազմերը թողարկել արդեն  2016-ի հունվարին: Նոր լրակազմն ավելի նման է բարձրտեխնոլոգիական զրահի եւ ամբողջությամբ ծածկում է օգտատիրոջ ձեռքերը եւ մարմինը: Կարիք չկա հագուստի տակից սպանդեքսից ներդիր կրելու կամ մաշկը հատուկ գելով պատելու:

В Университете Рочестера готовят прорыв в области виртуальной реальности. Предпринимаются попытки установить обратную тактильную связь пользователя с объектами VR, пишет Агентство по инновациям и развитию.
У игроков появится уникальная возможность ощутить всю тяжесть управления штурвалом при полете, почувствовать дыхание врага за спиной или оружейные выстрелы. Возможно, в скором времени в игровой режим добавится еще один элемент реализма. С помощью датчиков, закрепленных на груди, руках и пальцах, игрок сможет управлять и взаимодействовать с объектами, которые до этого момента он мог видеть только в дополненной реальности (AR). 3D-пространство, моделируемое с помощью специальных шлемов, уже не ново, и разработчики из «Nullspace VR» решили ввести новые игровые атрибуты.
Прототипы, изготовленные на 3D-принтере, можно увидеть на сайте «Nullspace VR». Один из создателей, Лукиан Коупленд, описывает их как творение группы студентов, которые потратили часы на превращение клейкой ленты и фанеры в настоящее чудо техники. Всего за два года проект прошел путь от мечты до реальности. «Nullspace VR» планирует запустить в производство первые игровые комплекты уже в январе 2016 года. Новый комплект больше похож на высокотехнологичную броню и полностью покрывает руки и тело пользователя. Под костюм не нужно надевать подкладку из спандекса или покрывать кожу специальным гелем.