Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը մտահոգություն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` սեպտեմբերի 6-ի եւ 9-ի հայտարարությունների առթիվ, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են այսպես կոչված «դաշտային գնահատման առաքելության այցին Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններ»:
«Նման առաքելություն հնարավոր է իրականացնել միայն մեկ դեպքում` եթե առկա է Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների համաձայնությունը:
Այսպիսի մի փաստահավաք առաքելություն այցելել էր տարածաշրջան 2005 թվականին` ներկայացնելով զեկույց ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին։ Ի հեճուկս հայկական կողմի ջանքերի, այդ առաքելությունը չէր այցելել Ադրբեջանի կողմից զավթված շրջաններ` սահմանափակվելով միայն ԼՂ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների դիտարկմամբ:
Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը կոչ է անում ԼՂՀ իշխանություններին` թույլ տալ առաքելության այցելությունը տարածաշրջան միայն այն դեպքում, եթե առաքելությունը կդիտարկի նաեւ Ադրբեջանի կողմից զավթված ԼՂ տարածքները։ Հայաստանն իր կողմից պետք է քաղաքական աջակցություն ցուցաբերի ԼՂ իշխանությունների պահանջին եւ ապահովի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դրական պատասխանը` համաձայն ՀՀ ԱԳ նախարարության բարձաստիճան պաշտոնյաների` Ադրբեջանի կողմից զավթած ԼՂ տարածքների վերաբերյալ վերջին շրջանում արված մի շարք հայտարարությունների»,- ասված է ՀԱԿ-ի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հայտարարության մեջ:

The Foreign Relations Committee, Armenian National Congress (ANC), is concerned over the OSCE Minsk Group’s statements of September 6 and 9, which deal with the so-called visit of a field monitoring mission to the regions neighboring on Nagorno-Karabakh.
“Such a mission is possible only with the Nagorno-Karabakh authorities’ consent,” the committee states.
A similar mission visited the region in 2005 and presented its report to the U.N. Secretary General. That mission did not visit the Azerbaijan-occupied regions, but only conducted monitoring in the territories under the NKR’s control.
The ANC Foreign Relations Committee urges the NKR authorities to allow the mission to visit the region only if it conducts monitoring of the Azerbaijan-occupied Nagorno-Karabakh territories as well. Armenia, for its part, must provide political support for the NKR authorities’ demands and ensure a favorable response by the OSCE Minsk Group – in accordance with a number of statements on the Azerbaijan-occupied Nagorno-Karabakh territories recently made by high-ranking officials of the RA Ministry of Foreign Affairs, says the Committee’s statement.