Իրանի հետ ռազմական ոլորտներում համագործակցության նոր զարգացումներ կարող են լինել՝ այդ երկրի պատժամիջոցներից ազատման ֆոնին։ Այդ մասին այսօր՝ հունվարի 22-ին գրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է պաշտպանության նախարարի տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը։
Aravot.am-ի փոխանցմամբ, հարցին, թե բացի ՌԴ-ից եւ ՀԱՊԿ-ից կա՞ն ռազմական փոխգործակցության եզրեր, ընդհանրություններ այլ երկրների հետ, փոխնախարարը պատասխանել է. «Դաշնակիցների հետ մեր համագործակցությունը խարսխված է պայմանագրաիրավական, փաստաթղթային գործունեության հիման վրա, իսկ գործընկերների հետ համագործակցությունն իրականացվում է պայմանավորվածությունների, համատեղ ստորագրված պլանների ու հուշագրերի վրա: Ռազմավարական ու քաղաքական առումով մեր հարաբերությունները սերտ են Իրանի հետ: Հաշվի առնելով Իրանի՝ պատժամիջոցների տակ լինելը, մեր համագործակցությունը լայն չէր, բայց այս նոր ֆոնի վրա հնարավոր են նոր զարգացումներ: Հիմքը կա, որ Իրանի հետ հարաբերություններն ընդլայնենք ռազմական տեսանկյունից»:
Ըստ Տոնոյանի, մյուսը Վրաստանն է, վերջին տարիներին Վրաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնվում է: «Հույս ունենք, որ շատ ամուր ռազմական համագործակցության կապեր կունենանք»,- ասել է փոխնախարարը եւ շեշտել, որ Վրաստանի՝ դեպի ՆԱՏՕ հակվածությունը չի խանգարի ՀՀ-ի հետ համագործակցությանը:

В военном сотрудничестве с Ираном могут быть новые процессы, на фоне снятия санкций. Об этом заявил журналистам 22 января замминистра обороны Армении Давид Тоноян.
Как сообщает Aravot.am, на вопрос, есть ли возможности для военного сотрудничества по другим направлениям, кроме России и ОДКБ, замминистра ответил: «У нас тесные взаимоотношения с Ираном в стратегическом и военном отношении. Учитывая, что Иран находился под санкциями, наше сотрудничество не было широким, но на новом фоне возможно новое развитие. Есть база для расширения отношений с Ираном с военной точки зрения».
Здесь можно назвать и Грузию, сотрудничество с которой в последние годы расширяется. «Надеемся, что у нас будут очень прочные связи военного сотрудничества»,- заявил замминистра и подчеркнул, что намерение Грузии вступить в НАТО не промешает сотрудничеству с Арменией.