Ֆրանսիայի էկոլոգիայի, կայուն զարգացման եւ էներգետիկայի նախարար Մարի-Սեգոլեն Ռուայալը պատմել է առաջիկա 5 տարիներին արեւային վահանակներով ճանապարհ կառուցելու՝ կառավարության ծրագրի մասին: 1000 կմ երկարությամբ ճանապարհի կառուցման մրցույթի հայտարարությունն արդեն հրապարակվել է, եւ ապրիլին սկսեն ընտրել թեկնածուներին:
Մասնագետների հաշվարկներով, այդպիսի ճանապարհի 1 կիլոմետրից ստացված էներգիան պետք է բավարարի 5000 մարդու պահանջարկը (բացառությամբ ջեռուցման):
Այսպիսով, 1000 կմ-անոց ճանապարհը պետք է բավարարի 5 մլն մարդու կամ երկրի ընթացիկ բնակչության 8%-ին: Էներգիա ստանալու համար ճանապարհի երթեւեկելի հատվածին 7 մմ հաստությամբ ֆոտոտարրեր կամրացվեն:
Ըստ GT-ի, ֆոտոտարրերի ստեղծման տեխնոլոգիան մշակել է Colas Group ընկերությունը: Wattway կոչվող վահանակների ստեղծման համար ընկերությունից 5 տարի է պահանջվել:

The Minister of Minister of Ecology, Sustainable Development and Energy of France, Marie-Ségolène Royal, informed that the French government plans to build a road with solar panels, within the next five years.
A tender has been announced for the construction of this 1,000-kilometer road, and the respective candidates will be selected starting in April.
Experts have calculated that the energy to be received from one kilometer of this road should meet the energy demand—excluding heating—of 5,000 people.
Accordingly, the 1,000-kilometer road should meet the energy requirement of 5 million people, or 8 percent of the current population of France, according to Geektimes.ru.