Մոտ ժամանակներս Հայաստանի եւ Իրանի բեռնափոխադրողները փորձնական ռեժիմով Իրանից 2 կոնտեյներ բեռ կուղարկեն Եվրոպա: Այս մասին  NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանը:
Նա հիշեցրել է, որ այդ մասին համաձայնությունը ձեռք էր բերվել հունվարին՝ տարնսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի հետ Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում կայացած հանդիպման ժամանակ:
Այդ փորձնական առաքումից հետո իրանական եւ հայկական բիզնեսը կհասկանա, թե ինչ պայմաններում է հնարավոր Հայաստանի տարածքով ավելի արագ եւ շահավետ բեռներ փոխադրել Իրանից Եվրոպա:
«Այս պահին հայաստանցի եւ իրանցի փոխադրողները եզրափակիչ կազմակերպչական փուլում են: Շուտով այդ 2 կոնտեյներները կճանապարհվեն»,- ասել է Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ տարանցիկ միջանցքի ամրապնդման  համար Հայաստանում կառուցվում է Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղին եւ պլանավորվում է Ւրան-Հայաստան երկաթուղին:

В скором времени грузоперевозчики Армении и Ирана в пробном режиме пошлют 2 контейнера с грузом из Ирана в Европу. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am замминистра транспорта и связи Армении Артур Аракелян.
Он напомнил, что договорённость об этом была достигнута на встрече министра транспорта и связи Армении Гагика Бегларяна в ходе его рабочей поездки в Иран в конце января текущего года.
После этого пробного прогона, иранский и армянский бизнес будет знать, на каких условиях можно быстрее и выгоднее всего возить грузы из Ирана в Европу через Армению.
«На данный момент наши и иранские перевозчики находятся на заключительном организационном этапе. Скоро эти два контейнера уже пойдут», - заявил Аракелян.
Напомним, для укрепления транзитного коридора в Армении строится бетонная автомагистраль Север – Юг и задумывается железная дорога Иран – Армения. Строительство трассы должно закончиться в 2020 г. Начало строительства железной дороги пока не определено, но согласно технико-экономическому обоснованию, строительство потребует 6 лет.