Ավստրալիայում մերկ հեծանվորդների արշավ է տեղի ունեցել, գրում է New York Post-ը: Մոտ 160 մարդ հեծանիվ է քշել Նոր Հարավային Ուելս նահանգի Նամբին գյուղում` հանրության ուշադրությունը հրավիրելու հեծանվորդների, որպես ճանապարհային երթեւեկության մասնակիցների անվտանգության խնդիրների վրա:
Ավստրալիայից բացի, նման ակցիաներ տեղի են ունենում նաեւ այլ երկրներում: Դրանց մասնակիցները ջանում են ցույց տալ, թե այս փոխադրամիջոցը որքան խնայողական է եւ օգտակար առողջության համար: Հեծանվով մերկ մարդկանց հնարավոր է տեսնել Փարիզում, Մադրիդում, Բարսելոնում, Վանկուվերում, Լոնդոնում: Առաջին անգամ նման ակցիաներ տեղի են ունեցել 2004-ին` Կանադայում եւ Իսպանիայում, հայտնում է Lenta-ն:
Գաղափարը պատկանում է կանադացի ակտիվիստ Քոնրադ Շմիդտին: Առաջին հեծանվային արշավը տեղի է ունեցել ի նշան բողոքի Իրաքի պատերազմի դեմ, սակայն շուտով քաղաքական կարգախոսներին փոխարինելու եկան բնապահպանական կոչերը:
Մասնակիցների դրեսս-կոդում ողջունվում է լիակատար մերկությունը, բայց այդ պահանջը պարտադիր չէ: Բացի այդ, ինքնարտահայտման ընդհանուր ձեւ է համարվում բոդի արթը, ինչպես նաեւ սեփական ձեռքով զարդարված հագուստը, հեծանիվները, բումբոքսները, որսորդական փողերը, բարձրախոսները, շչակները եւ երաժշտական գործիքները, որ մասնակիցները վերցնում են իրենց հետ:

Naked cyclists have arranged a race in Australia, New York Post writes. About 160 people swept through the village of Nimbin in the state of New South Wales to draw public attention to the problems of safety of cyclists as road users.
Besides Australia, similar events take place in other countries. Their participants try to show how this type of transport is economic, practical and healthy. Naked people on bicycles can be seen in Paris, Madrid, Barcelona, Vancouver and London. For the first time such events were held in Canada and Spain in 2004, Lenta reported.
The idea belongs to the Canadian activist Conrad Schmidt. The first bicycle race was held in protest against the war in Iraq, but political slogans were soon replaced by environmental appeals.
In dress code of participants complete nudity is encouraged, but this requirement is not obligatory. Besides, the general form of self-expression is the body art, as well as handmade suits decorated with bicycles, boomboxes, horns, megaphones, sirens and musical instruments which participants carry with them.