Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիան հավանություն է տվել Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցման համար սարքավորումների եւ լրակազմի ներմուծման մաքսային տուրքերի մասին ԵՏՀ խորհրդի որոշման նախագծին։
Որոշման նախագծի համաձայն՝ սակագնային արտոնություններ ստանալու համար ներմուծողը պետք է ՀՀ մաքսային մարմիններին ներմուծվող ապրանքների թիրախային օգտագործման հաստատում ներկայացնի։
Միջոցն ուղղված է ՀՀ-ի կողմից Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցման միջազգային պարտավորությունների կատարումն ապահովելուն։

The Eurasian Economic Commission (EEC) Board approved the EEC Council draft decision on the customs duties for the importing of the tools and kits for the construction of the third Iran-Armenia overhead electric power transmission line.
According to the draft decision, to receive tariff preferences, the importer will have to submit, to the Armenian customs authorities, confirmation on the targeted use of the imported equipment.
This measure aims to ensure Armenia’s fulfilling its international obligations toward the construction of the aforesaid transmission line.
EEC is the executive body of the Eurasian Economic Union, which comprises Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan.