Վրաստանի համար շատ մեծ նշանակություն ունեն այն բարեկամական հարաբերությունները, որոնք դարերով կապում են իրեն Հայաստանի հետ: Այս մասին սեպտեմբերի 22-ին Հայաստանի անկախության օրվա պատվին ընդունելության ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի փոխվարչապետ Գեորգի Բարամիձեն:
«Երկու երկրների շահերից է բխում, որպեսզի տարածաշրջանում լինի խաղաղություն, կայունություն եւ տնտեսական զարգացում: Դրա համար մենք պետք է միասին աշխատենք»,- ասել է նա:
Նշենք, որ երեկ` սեպտեմբերի 21-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպանատանը ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ: Հրավիրված են եղել վրացական իշխանության ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ այդ երկրում հավատարմագրված դեսպաններ:
Հայաստանի դեսպան Հրաչ Սիլվանյանը լրագրողներին ասել է, որ Հայաստանին եւ Վրաստանին կապում է բազմադարյա բարեկամությունը: «Այս տարի մեր համագործակցությունը լավ արդյունքներ է տվել: Այդ կոնտեքստում շատ կարեւոր է Հյուսիս-Հարավ ավտոմոբիլային մայրուղին, որը կառուցվում է եւ որը կկրճատի Հայաստանից Աջարիա ճանապարհը 200 կմ-ով»,- ասել է դեսպանը:

Friendship with Armenia is of great importance for Georgia, Georgian Vice-Premier Georgy Baramidze stated at a September 22 reception on the occasion of Independence Day in Armenia held at the Armenian Embassy in Georgia. Georgian officials and foreign diplomats accredited to Georgia were invited.
“Both countries are concerned with regional peace, stability and economic development, which requires cooperation,” he said.
RA Ambassador to Armenia Hrach Silvanyan told reporters about centuries-old Armenian-Georgian friendship. “This year our cooperation has produced good results. In this context, the North-South highway is very important. It is under construction and will make the distance between Armenia and Ajaria 200 km shorter,” he said.