Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի միջեւ հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ թուրքական կողմն ակտիվ աշխատում է։ Նման հայտարարություն է արել Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակը մեկնաբանել է մամուլում տեղ գտած այն տեղեկությունները, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրաժարվել է հանդիպել Էրդողանի հետ։ Իբրահիմ Քլընը պնդել է, թե մամուլում տեղ գտած հրապարակումները սպեկուլյատիվ բնույթ են կրում, քանի որ թուրքական իշխանություններն ակտիվ աշխատում են Օբամա-Էրդողան հանդիպումը կազմակերպելու համար։
Նշենք, որ ամերիկյան The Wall Street Journal-ը գրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրաժարվել է անձնական հանդիպում ունենալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Էրդողանը մարտի 29-ից ապրիլի 2-ը այցով գտնվելու է ԱՄՆ-ում՝ մասնակցելու ատոմային անվտանգության գագաթնաժողովին։

Турецкая сторона активно работает над тем, чтобы организовать встречу между президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и главой США Бараком Обамой. Об этом заявил пресс-секретарь главы Турции Ибрагим Кален.
Как сообщает сайт турецкого издания «Milliyet», Кален прокомментировал информацию СМИ о том, что Обама отказался от встречи с Эрдоганом.
Пресс-секретарь главы Турции отметил, что публикации в прессе имеют спекулятивный характер, поскольку власти страны активно работают над организацией встречи Обама-Эрдоган.
Отметим, что американское  издание «The Wall Street Journal» сообщило о том, что Обама отказался от личной встречи с Эрдоганом.
Напомним, что президент Турции  будет находиться в США с 29 марта по 2 апреля. Он примет участие в работе саммита  по ядерной безопасности.