Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի միջեւ հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ թուրքական կողմն ակտիվ աշխատում է։ Նման հայտարարություն է արել Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակը մեկնաբանել է մամուլում տեղ գտած այն տեղեկությունները, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրաժարվել է հանդիպել Էրդողանի հետ։ Իբրահիմ Քլընը պնդել է, թե մամուլում տեղ գտած հրապարակումները սպեկուլյատիվ բնույթ են կրում, քանի որ թուրքական իշխանություններն ակտիվ աշխատում են Օբամա-Էրդողան հանդիպումը կազմակերպելու համար։
Նշենք, որ ամերիկյան The Wall Street Journal-ը գրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրաժարվել է անձնական հանդիպում ունենալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Էրդողանը մարտի 29-ից ապրիլի 2-ը այցով գտնվելու է ԱՄՆ-ում՝ մասնակցելու ատոմային անվտանգության գագաթնաժողովին։

Turkish side actively works on organization of a meeting between president of Turkey Recep Tayyip Erdogan and U.S. leader Barack Obama, spokesperson for Turkish president Ibrahim Cullen said.
According to the website of the Turkish Milliyet newspaper, Cullen commented on media reports that Obama refused to meet with Erdogan.
The press secretary of the head of Turkey mentioned that the publications in the press have speculative character as the authorities of the country actively work on the organization of the Obama-Erdogan meeting.
Earlier The Wall Street Journal reported that Obama had rejected a personal meeting with Erdogan.
President of Turkey will be in the US from 29 March to 2 April to attend the Nuclear Security Summit.